Steinkasting før Lillestrøm-Vålerenga

LILLESTRØM/OSLO (NRK.no): To personer er arrestert for steinkasting før søndagens eliteseriekamp mellom Lillestrøm og Vålerenga.

Her viser Lillestrøm-supporterne hva de mener om Vålerenga før dagens hatkamp.

Utvetydig budskap fra Lillestrøm-supportere på vei til ettermiddagens hatkamp på Åråsen.

Det ble en urolig opptakt til Lillestrøm og Vålerenga.

– To personer er arrestert etter at de kastet stein, sier innsatsleder Ketil Lund ved Romerike politidistrikt til Dagbladet.

LES OGSÅ: Casuals med balltre bortvist fra Åråsen

Det ble bråk i Lillestrøm da Vålerenga-fans gikk opp mot et utested 100 meter fra Kanarifansens stampub Martins.

Sendt til Oslo

Etter roping og synging ble det kastet den del stein. Ifølge Dagbladet hovedsakelig fra Lillestrøm-fansen.

Rundt 15 politifolk var på plass og fikk stoppet bråkmakerne. 40-50 personer ble satt på buss tilbake til Oslo.

Romerikes Blad skriver at politiet avverget et større sammenstøt.

Ifølge NRKs reporter i Lillestrøm, Olav Rønneberg, forventer politiet at bråkmakerne som ble sendt til Oslo vil forsøke å vende tilbae til Lillestrøm i mindre grupper.

Røde bluss

En time før kampstart marsjerte et tog av ihuga Lillestrøm-fans fra Lillestrøm sentrum mot Åråsen stadion. Først i toget ble det holdt et stort banner med på skriften «Hater Enga». Det ble raskt tent røde bluss som røykla hovedgata mot stadion. Få minutter senere hørtes flere kraftige smell. Toget stoppet midtveis til stadion for å utføre et innøvd heiarop der samtlige satt seg ned på asfaltveien for så og reise seg klappende opp igjen med taktfaste LSK-rop.

50 meter før stadion stoppet så toget i en undergang under veien, der ble det på nytt avfyrt knallskudd og fyrt opp bluss. Som videoen over viser ble hele området utenfor Åråsen stadion røyklagt.

Det er nå skikkelig trykk på stadion til en eliteseriekamp å være. Den ene kortsiden er fyllt opp av Klanen, mens Kanarifansen dundre løs på trommer fra motsatt hjørne. Foran dem varmer LSK-spillerne opp til trampeklapp.

«Hater Vålerenga, elsker Lillestrøm» er strofen som går igjen hele tiden. Det er blitt sunget helt fra Lillestrøm sentrum til stadion hvor det fortsetter.

Røykbomber

I fjor ble Ullevaal-kampen mellom lagene utsatt da LSK-fansen kastet røykbomber og bluss på banen. Tidligere i år gikk VIF-supportere til angrep på Lillestrøm-supportere under en cupkamp på Grorud.

Tidligere denne uken ble hodet av den berømte Tom Lund-statuen utenfor Åråsen kappet av. Mistankene er rettet mot Vålerenga-pøbler.

LES OGSÅ: Kuttet hodet av Tom Lund-statuen

(NTB/NRK)

Ødegaard Haaland
Foto: Vegard Grøtt / Bildbyrån

Fotball

  • Nusa-perle vekket Leipzig i cupen

    Antonio Nusa scoret fra distanse og kickstartet RB Leipzig til 3-1-seier over Magdeburg i den tyske fotballcupen.

    Han dempet ballen utenfor boksen og rappet inn utligningen etter snaut 20 minutter. Det var Nusas andre klubbmål denne sesongen.

    Landslagsprofilen har hatt en vrien høst i Tyskland, men i tirsdagens åttedelsfinale glimtet Nusa til og viste klassen han ofte har hatt for Norge.

    Magdeburg spiller på nivå to og rystet Leipzig fra start, men Nusas scoring vekket vertene. Senere fikset Christoph Baumgartner seier med sine to mål.

    Ute av cupen er derimot Julian Ryerson og Borussia Dortmund etter et 0-1-tap hjemme mot serierival Leverkusen. Ibrahim Maza gjorde vinnermålet før pause.

    Ryerson ble byttet ut halvveis inn i 2.-omgangen. (NTB)

    Antonio Nusa
    Foto: Matthias Schrader / AP / NTB
  • Sørloth målløs i storkamp – senket av Yamal

    Alexander Sørloth fikk ikke pyntet på sin sterke Barcelona-statistikk, og måtte til slutt innse at alle poengene gikk til Barcelona. Det ble 3-1 på Camp Nou.

    Det var bortelaget som startet best. Alex Baena sørget for en 1-0-ledelse etter 20 minutter spilt.

    Senere skulle Barca slå tilbake. Raphinha utlignet få miuntter senere, mens Lamine Yamal sikret 2-1 med en praktscoring.

    Sørloth kom inn på banen etter en drøy time. Nordmannen stod med fem mål på seks kamper mot katalanerne før tirsdagens kamp.

    Men han kunne ikke gjøre noe med resultatet. I stedet la Ferran Torres på til 3-1.

    Det betyr at Barca beholder tabelltoppen, med fire poeng ned til Real Madrid. Hovedstadslaget har imidlertid en kamp til gode.

    Yamal
    Foto: LLUIS GENE / AFP / NTB
  • Ny tittel til Spania – vant nasjonsligaen

    Det løsnet for Spanias fotballkvinner da de endelig scoret mot Tyskland etter over 150 minutters spill. Det banet vei for 3-0-seier i nasjonsligafinalen.

    Clàudia Pina slo hull på det tyske forsvaret drøyt en time ut i returoppgjøret på Metropolitano i Madrid. Skuddet kom fra kanten av straffefeltet.

    Sju minutter senere curlet Vicky López inn 2-0, mens Pina ble tomålsscorer med et kvarter igjen å spille.

    Før helgen endte det 0-0 mellom lagene i Kaiserslautern.

    Et skår i den spanske gleden er at Ballon d'Or-vinner Aitana Bonmatí i helgen brakk beinet på landslagstrening. Barcelona-profilen er blitt operert og er ute av spill i lang tid.

    I fjor ble Spanias tidens første nasjonsligamester på kvinnesiden. Da ble Frankrike slått 2-0 i en enkeltstående finalekamp.

    Spanjolene er regjerende verdensmestere og topper Fifa-rankingen foran USA og Sverige. Sistnevnte ble tidligere i høst knust 5-0 sammenlagt av Spania i nasjonsligaens semifinale. (NTB)

    Spania i Nasjonsligaen
    Foto: Bernat Armangue / AP / NTB
  • Dramatiske TV-bilder i England – programleder kollapset

    ITV-profilen Laura Woods ble syk og falt sammen under en direktesending før en England-kamp i Southampton.

    Hun så ut til å ha besvimt da ekspertduoen Ian Wright og Anita Asante kom raskt til for å ta henne imot, skriver BBC.

    Hendelsen skjedde på indre bane i forkant av det engelske kvinnelandslagets testkamp mot Ghana på St. Mary's. Sendingen ble raskt brutt.

    Da bildene var tilbake, hadde Katie Shanahan tatt over jobben som programleder.

    – Som dere sikkert har sett, har vi ikke fantastiske Laura Woods fordi hun nettopp er blitt syk. Hun er i veldig gode hender, så jeg griper inn på kort varsel, sa Shanahan.

    Woods er ofte anker når ITV og TNT sender fotball for både menn og kvinner. Hun jobber også for radiokanalen Talksport. (NTB)

    Laura Woods
    Foto: JASON CAIRNDUFF / Reuters / NTB
  • Zlatan skal bere OL-fakkelen

    Når OL byrjar i Italia i februar, skal den tidlegare fotballspelaren bere fakkelen, skriv Aftonbladet.

    – Kven elles? skriv Zlatan Ibrahimovic på sosiale medium.

    Svensken er busett i Milano og er blant 1001 personar som skal få bere fakkelen.

    Fakkelen blei tent under den tradisjonelle seremonien i Olympia den 26. november. Han skal bli frakta frå Hellas til Italia der OL-elden blir tent ved opninga på San Siro fredag 6. februar.

    OL varar til og med 22. februar.

    En mann i svart skjorte står med utstrakte armer, muligens i en uttrykksfull gest. Bakgrunnen viser en gruppe spillere i røde drakter, og publikum i mørke farger. Stemningen virker intens, trolig under en sportsbegivenhet. Bildet fanger øyeblikket av en viktig hendelse.
    Foto: Antonio Calanni / AP / NTB
Mikel Merino
Tromsø
Alexander Sørloth
Spillere fra Manchester City feirer etter et mål. Laget har på seg lysere blå drakter med sponsorlogo. En tilskuer i oransje vest står i bakgrunnen. Stemningen er hektisk med publikum i antrekk tilpasset arrangementet.