– Det beste Real-laget i historien

Kaka, Esteban Granero, Mesut Özil, Cristiano Ronaldo, Hamit Altintop er en del av tidenes sterkeste Real Madrid-mannskap, ifølge ekspert.
Foto: SUSANA VERA/ReutersBarcelona kan bare glemme å vinne serien, løpet er kjørt for lengst. Det mener La Liga-ekspert Petter Veland.
Publisert 13.02.2012 14:36.
- Kommentarer
- Skriv ut

Canal+-ekspert Petter Veland.

Tidligere Spania-proff og ekspert på spansk fotball, Frode Olsen.
Foto: Aas, Erlend/SCANPIX
Lionel Messi har 23 mål på 22 kamper i serien denne sesongen, så ingen kan klage på innsatsen fra den lille trollmannen. Men Barcelona har slitt med å holde tritt med Real Madrid.
Foto: Alvaro Barrientos/Ap
NØKKELMENN: José Mourinho har laget en maskin av Real Madrid. Målmaskinen Cristiano Ronaldo har småpene 27 mål på 22 seriekamper.
Foto: Andres Kudacki/Ap
SATSER PÅ ANDRE ARENAER? Barcelona og trener Pep Guardiola kan glemme å vinne La Liga i 2012, mener ekspert.
Foto: FELIX ORDONEZ/Reuters– Real Madrid vinner dette. Det har jeg ment ganske lenge. Jeg har sett litt for mange tegn på at Barcelona virker litt mette på suksessen, og slik de nå fremstår borte virker det som en umulig oppgave. Real Madrid virkerer dessuten veldig sultne.
Det sier Canal+ sin La Liga-ekspert, Petter Veland, til NRK.no.
Etter søndagens 4-2-seier mot Levante, der Cristiano Ronaldo for øvrig scoret sitt 6. hattrick for sesongen, er Real nå hele 10 poeng foran Barcelona. Katalanerne, på sin side, gikk på et bortetap for Osasuna lørdag.
- Er La Liga-håpet til Barcelona ute? Diskuter spansk fotball nederst i denne artikkelen!
– Logisk metthet
Et godt bilde på hva Barcelona sliter med, mener Veland. Barcelona-spillerne har nemlig vunnet alt: VM, EM, Mesterligaen flere ganger, serien flere ganger, spillerkåringer både her og der...
– Det kommer til et punkt der det til slutt ikke blir like lett å motivere seg til å spille borte mot Getafe og Real Sociedad. Det har en slags naturlig logikk at spillerne når en slags metthet. For Real er dette nå helt motsatt.
Frode Olsen, som selv spilte i La Liga for Sevilla i 2000-2002 og har vært TV 2s ekspert på spansk fotball, tror også at løpet er kjørt for Barca.
– Real vinner. De taper så sjelden, og er i så god form at dette kommer de til å klare. De må feile i flere kamper, og dessuten er Barcelona såpass oppsiktsvekkende svake borte, sier han til NRK.no.
– Tror du Barcelona-spillerne mangler like stor sult på å vinne alle kampene Real har?
– Det kan være et moment, ja. I tillegg er det for Real så viktig å komme foran Barcelona at jeg ikke tror de kan gi dette fra seg. De har blitt veldig mye bedre under Mourinho.
Faktisk har det ikke vært like stor luke mellom lag nummer én og to (som stort sett alltid er de samme to lagene i Spania) siden siste spilledag i 2008. Da vant Real Madrid serien med 12 poeng.
– Tidenes lag
Hovedstadslaget har imidlertid stilt i skyggen av Barcelona i siden. Barca har vunnet Mesterligaen to av de tre siste sesongene. La Liga-seier har det blitt tre år på rad.
Slikt tenner erkerivalen fra Madrid.
– Real var underdogs før sesongen. Nå har de endelig sjansen til å vinne igjen, og det kommer de til å gjøre. Real er denne sesongen på et nivå jeg mener de aldri har vært på før. Jeg mener dette er det beste Real-laget i historien, sier Veland.
– Etter min mening famlet de i blinde for noen år siden. Nå er de virkelig gode, mener Olsen.
Resignerer?
Nettopp dette, at de hvite har så stor ledelse i serien, vil gjøre Barcelona mer lystne på å vinne Mesterligaen, ifølge Veland. Både fordi det er deres beste mulighet nå, og fordi det er lettere for de litt «mette» spillerne å motivere seg til hver enkelt kamp der.
– Jeg tror vi får se klare tegn utover våren på at Pep Guardiola (Barcelona-trener, journ anm) anser La Liga-slaget som tapt og at han heller går for å vinne Mesterligaen og Copa del Rey.
Barcelona herjer innbyrdes
Om Real har vært det klart beste spanske laget denne sesongen, har de fortsatt store problemer med å slå Barcelona i kamp, ansikt til ansikt.
Av de siste 14 møtene mellom de to lagene, har Real Madrid kun én seier. Den kom da Real Madrids Cristiano Ronaldo senket Barcelona med sin heading i ekstreomgangene i den spanske cupfinalen i april i fjor.
Ellers har Barcelona gjort jobben, og vel så det, mot Real. Spesielt i serien har katalanerne hatt et stålgrep på Real.
Av de 13 andre kampene har det endt slik:
- La Liga: Fem Barcelona-seire, én uavgjort. Målforskjell i Barcelonas favør: 20-5.
- Mesterligaen: Ett dobbeltoppgjør, Barcelona vant én kamp og en endte uavgjort.Målforskjell: 3-1.
- Spansk supercup: Ett dobbeltoppgjør: Én Barcelona-seier, én uavgjort. Målforskjell: 5-4.
- Cupen: Én Barcelona-seier, én uavgjort. Målforskjell: 4-3.
– Dette har mye med det å gjøre at det er lettere for Barcelona-spillerne å motivere seg maksimalt når de møter erkefienden enn når de skal spille mot et bydelslag fra Pamplona. De hever seg når kampene er som viktigst, mener Veland.
Siste: Primera Division
Fire nye Real-år for Mourinho - Real Madrid satte poengrekord
- Rørende avskjed for Pep Guardiola
- Messi slettet verdensrekord
- Real Madrid vant Primera Division
- Nå er Messi tidenes mestscorende
- Real kan sikre gullet mot Bilbao
- Messi utliknet Ronaldos målrekord
- Ronaldo scoret ligamål nummer 43
- Guardiola slutter som Barca-trener









Riise vil ha Gamst til Fulham