– Han bør være raus til det beste for de som trenger denne maskinen, og derfor synes jeg han bør gå med på betingelsene til sykehusledelsen og donere denne gaven, sier Lund til NRK.no.
Investor Ole G. Ottersland har trukket gaven på 25 millioner kroner, fordi han mener sykehusledelsen ikke har møtt betingelsene.
Foto: Svein Sundsdal / NRKTirsdag ble det kjent at Ottersland som skulle gi sykehuset i Arendal en kreftrobot. Han mener betingelsen om at kreftkirurgien ikke skal samles i Kristiansand ikke er møtt.
- BAKGRUNN:
– De(sykehusledelsen, red.anm.) sier at vedtaket om å samle kreftkirurgien i Kristiansand står fast, og når man i tillegg sier at det om 5–7 år skal komme en slik robot også i Kristiansand, så skjønner jeg hvor det bærer hen, sa investoren fra Arendal til NRK.
Investor Ole G. Ottersland trekker gaven til en verdi av 25 millioner kroner. Han sier til NRK.no at avslaget er endelig. Innslaget er fra tirsdag.
Forsøkte å møte kravene
Sykehusdirektør Jan Roger Olsem mener Otterslands krav er møtt, og er overrasket over at investoren trekker gaven.
Foto: Thomas Grønvold / NRKLedelsen ved sykehuset har anbefalt sykehusstyret å ta imot gaven, etter at
Sykehusdirektør Jan Roger Olsen mener de har oppfylt alle kravene som ble stilt av Ottersland. Investoren påpeker på sin side at beslutningen om å trekke gaven er endelig.
Fylkesordfører Bjørgulv Sverdrup Lund i Aust-Agder synes det er trist at gaven nå trekkes.
– Da blir det nok ingen kreftrobot i Arendal i denne omgang, så det blir nok utsatt. Og så kommer det nok en i Kristiansand allikevel. Det er sånn jeg oppfatter det, sier fylkesordføreren.
– Jeg tror det vil være fornuftig av ham å være raus i denne avslutningsfasen. Det er viktig for å lande denne gaven på en god måte.