Verdens økte etterspørsel etter mineraler bidrar til et…
Samenes nasjonaldag feires 6. februar, og er felles for…
Samene i Norge tilhører ikke én og samme gruppe. Det er…
I Sápmifil lærer vi at ''rivgo'' er et ord for ''norsk …
Her er våren 2012 kommet hos den sørsamiske familien Ha…
Sendt: 05. feb 1979
Rundt tusen sørsamer bor spredt mellom polarsirkelen i nord og Hedmark i sør. Sørsamisk er et eget språk, og sørsamene kan ikke uten videre forstå språket blant samene i Finnmark.
Nordisk Samisk Institutt ble opprettet i 1973, og arbeider blant annet med samiske rettigheter, utforskning av samisk kultur og samisk i skolen.
Fordi sørsamene bor så spredt, er skolens rolle spesielt viktig for å bevare den sørsamiske tradisjonen.
Klipp og lim denne koden for å lage referanse til dette klippet i din blogg eller nettside. Koden kan også limes inn i systemer som Fronter, It's Learning og PedIT.
Embed koden fungerer tilsvarende som HTML referanse, men lar deg spille av klippet direkte uten å måtte klikke deg til NRK Skole.
Opphavsrett NRK © 2009–2013 NRK | Nettsjef: Sindre Østgård | Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen