Økonomi
Omhandler dato: 2012-11-14
Teenage Boss er en norsk TV-serie om ungdom og penger. Hva skjer hvis tenåringen i familien får bestemme over alle pengene?
Aleksander på 16 år elsker fashion og design, og med kontoen full av familiens inntekt står fristelsene i kø.
Omhandler dato: 2012-12-05
Teenage Boss er en norsk TV-serie om ungdom og penger. Hva skjer hvis tenåringen i familien får bestemme over alle pengene?
15-årige Amalie mener moren hennes ikke har peiling på hvordan det er å være tenåring. Når hun ikke får det hun ønsker seg, og mamma i stedet kjøper klær og sko til seg selv, synes Amalie det er blodig urettferdig. Hun er jo en dame hun og. Hva skjer når Amalie skal bestemme over pengene til moren og resten av familien?
Omhandler dato: 2012-11-28
Teenage Boss er en norsk TV-serie om ungdom og penger. Hva skjer hvis tenåringen i familien får bestemme over alle pengene?
Karim på 16 år har lenge ønsket seg sin egen Volvo, men moren sier nei. Denne måneden kan han oppfylle sin egen drøm. Se hvordan det går når han skal styre familiens økonomi en hel måned.
Omhandler dato: 2013
Er du interessert i nordområdene? Her får du frisket opp kunnskapene, en hel skoletime med to utenriksministere og mange fagfolk som oppdaterer deg på Nordpolen i 2013.
Polområdene har fått økt internasjonal oppmerksomhet. Én viktig årsak er at klimaendringene merkes godt når isbreene smelter. Nordpolen er et utfordrende og sårbart økosystem.
Arktis har store økonomiske verdier i naturressursene, som sel, hval og store fiskebestander. En annen grunn til økt interesse for dette området, er verdens behov for mer energi. Petroleumsindustrien ønsker å bore etter olje rundt Nordpolen.
Forvaltningen av Arktis er en internasjonal oppgave. Mange land i flere verdensdeler har meldt sin interesse for området, og ønsker å ha innflytelse der.
Omhandler dato: 2008
I 2008 var det en fordobling i antall husholdninger med betalingsproblemer, sammenlignet med året før.
Stadig flere låner mer enn tre ganger det de tjener, og har lån på mer enn hundre prosent av boligens verdi. Dette gjør at finansministeren ser på denne utviklingen som en utfordring for neste års statsbudsjett.
Omhandler dato: 2012-12-04
Flere idealister som arbeider for å bedre forholdene for romfolket i Romania, mener at utdannelse er det eneste som kan hindre at flere reiser til vestlige land for å tigge. Særlig de svakeste blant romfolket har lett for å bli sendt ut som tiggere.
Omhandler dato: 2013-01-07
Vi har det stort sett godt her i Norge. De fleste av oss lider ingen nød, og vi har tilgang til det aller meste. Men har du tenkt på hvor mange slaver som skal til for at du skal ha det så fint?
Ekkos programleder, Jan Erlend Leine, tok en test på internett, og fikk sjokk. 57 slaver verden over jobber for ham.
Omhandler dato: 1910
Flystevne på Etterstadsletta i Kristiania 14. oktober 1910. Dette er første gang det er flyoppvisning i Norge.
Vi ser et Bleriot-fly og en flyger, friherre Carl Gustav Cederström, som poserer foran kameraet i datidens flygerdrakt. Cederström foretok en tjue minutters flytur over Oslo.
I videoen får vi også se et Maurice Farmann dobbeltdekker fly.
Legg merke til flyet som sklir av rullebanen. Dette skjedde noen dager etterpå, og må være Norges første flyuhell. To mennesker ble skadet i ulykken og flyet måtte sendes til Frankrike for reparasjon.
Klippet er uten lyd.
Omhandler dato: 2009-10-06
Kveitelinebåten ''Leif Helge'' fra Senja er på fiske i Andfjorden. Fiskerne ombord benytter seg av den eldgamle metoden linefiske.
Det er store kontraster fra en moderne autolinebåt som fisker med tusenvis av angler og en liten kveiteskøyte som denne. Her må man også fiske agn til linene. Men når midnattsola skinner og sjøen er rolig, er det flott å være fisker av yrke.
Omhandler dato: 2012
Moss er kjent som en allsidig industriby, men der det tidligere ble laget glass, redningsvester og stekepanner, bygges det nå kjøpesentre og leiligheter. Det er flere som mener at en slik investeringstanke kun fokuserer på kortsiktig profitt.
Omhandler dato: 2011
Nedre Telemark, områdene Grenland, Rafnes og Herøya, er blant landets tyngste industrimiljøer. Største aktør er Hydro-konsernet, som driver med kjemisk bearbeiding av gass og olje (petrokjemi).
Andre produsenter i disse industriparkene er Yara og Rec.
Her hører du om hvordan olje-og gassnæringen tiltrekker seg mange unge mennesker som søker jobb og karriere.
Omhandler dato: 1800
Ekteparet Sinding Steinsvik har vært gründere på dagens Modums Blaafarveværket. Gruvedriften etter kobolt er forlengst lagt ned, men Blaafarveværket er i dag et livskraftig museumsområde og åpent galleri med vekslende kunstutstillinger.
Her møter du Tone Sinding Steinsvik, som sammen med mannen sin gjorde bevaring av Blaafarveværket til sin livsoppgave.
Museumsanlegget strekker seg over ca. 8 kilometer, med mange bygninger, vakre uteområder og gruver som publikum kan besøke.
Omhandler dato: 1800
I over hundre år foregikk gruvedrift etter mineralet kobolt i Modum kommune i Buskerud (1776-1898).
Storhetstida var perioden fra 1821 til 1846. Da ble verket Norges største industribedrift og en storeksportør av kobolt.
En viktig kunde for Kongelige Modumske Blaafarveverk var Kongelig Dansk Porcelainsfabrik, som brukte det blå fargestoffet fra kobolten til å dekorere sitt eksklusive porselen.
Omhandler dato: 1800
Kongelige Modumske Blaafarveverk i Buskerud ble startet 1. april 1776, for å utvinne mineralet kobolt. I begynnelsen var det dagbrudd, åpne bergverk. Senere var det lønnsom gruvedrift til 1898.
En viktig kjøper var Kongelig Dansk Porcelainsfabrik, som brukte det blå fargestoffet fra kobolten til å dekorere sitt eksklusive porselen.
Omhandler dato: 2011
Porselensfabrikken i Porsgrunn ble grunnlagt i 1885, og er fortsatt et kjent merkenavn her i landet, selv om produksjonen er redusert til en brøkdel av den opprinnelige.
Porsgrund Porselænsfabrik var en viktig arbeidsplass i Telemark i over hundre år, og flere serviser og gjenstander er samleobjekter og eksempler på stilhistorie innenfor dekketøy-området.
Porsgrund Porselænsfabrik regnes i dag som Porsgrunns største turistattraksjon. Bygningene fra 1887 er fullrestaurerte, og ligger ved elvebredden (Telemarksvassdraget) vest i byen.
Omhandler dato: 2012
For folk i små øysamfunn kan ambulansebåten vera det som skil mellom liv og død. Langs norskekysten er 26 slike båtar klare til utrykking. Året rundt og uansett ver.
Ambulansebåten som går mellom øyene i Ryfylke brukas til å redde både dyr og folk.
Opphavsrett NRK © 2009–2013 NRK | Nettsjef: Sindre Østgård | Ansvarlig redaktør: Thor Gjermund Eriksen