Pratt&Whitney - Pratt & Whitney Norway Engine Center på Sola har spesialisert seg på vedlikehold og reparasjoner av jetmotorer. - Foto: Jessica Hill / AP

Pratt & Whitney Norway Engine Center på Sola har spesialisert seg på vedlikehold og reparasjoner av jetmotorer.

Foto: Jessica Hill / AP

Vil stanse nedlegging av Pratt & Whitney

Fellesforbundet og flere ansatte ved Pratt & Whitney på Sola går til retten for å stanse nedleggelsen av motorverkstedet. De mener prosessen ikke har gått riktig for seg.

Nedleggelsen fører til at 195 personer mister jobben. Distriktssekretær Morten Larsen i Fellesforbundet skrev mandag ut en stevning mot Pratt & Whitney, skriver Stavanger Aftenblad.

Forbundet og de ansatte mener det ikke er grunnlag for å legge ned bedriften fordi det fortsatt ikke har gått 30 dager fra fylkeskommunen ble varslet.

Varselet ble feilaktig sendt til Fylkesmannen i Rogaland og kom derfor ikke fram til
fylkeskommunen før 5. april. Fellesforbundet mener derfor at en nedleggelse - og de tilhørende oppsigelsene - vil være ugyldig før 5. mai.

Larsen sier målet med stevningen er å bevare driften og redde arbeidsplassene.

De som står bak stevningen mener det også er gjort en formell feil når selskapet vedtok allerede 30. mars at verkstedet skulle legges ned. Ifølge omstillingsloven skal det i de 30 dagene etter varsling kunne holdes møter med eventuelle interessenter
som vil overta driften.

Pratt & Whitney har ikke mottatt noen offisiell melding om stevningen og vil derfor ikke kommentere saken.

(NTB)