21.11.2009

- Ti år til klimakrise

Menneskeskapt? Orkanen Katrina tok mange menneskeliv og etterlot seg store ødeleggelser i New Orleans i fjor.Menneskeskapt? Orkanen Katrina tok mange menneskeliv og etterlot seg store ødeleggelser i New Orleans i fjor.

Om ti år er vi inne i en klimakrise, dersom vi ikke løser utslippsproblemet, sier samstemte forskere. Hvorfor står ikke norske politikere enda mer på for miljøet? Klimapolitikk var tema i Standpunkt 26. september.

Klimaendringene i verden er forventet å bli dramatiske dersom utslippene av klimagasser ikke reduseres kraftig i løpet av de kommende årene.

Statssekretær i Miljøverndepartementet, Henriette Westhrin.Statssekretær i Miljøverndepartementet, Henriette Westhrin.

Det sørlige Norge har opplevd den ene varmerekorden etter den andre denne høsten, og sett fra et norsk synspunkt er det foreløpig ikke alle som klarer å ta spådommene om et varmere klima som en trussel.

Debatt: Bør norske politikere gjøre mer for miljøet?

Statssekretær i miljødepartementet, Henriette Westhrin (SV), lover i et nettmøte i NRK at regjeringen kommer til å satse kraftig på klimapolitikk i tida framover. Hva hun mener med det, og om regjeringen kan være fornøyd med arbeidet de gjør, utdypet hun i Standpunkt 26. september.

Nettmøte med regjeringen om klimaendringer

- Klimaendringer kan være positivt

Ikke alle tror på forskerne som roper opp om skremmende klimaendringer.

En av skeptikerne er medlem i Energi- og miljøkomiteen på Stortinget, Ketil Solvik-Olsen (Frp), og han har nytt sensommerværet med god samvittighet.

- Jeg er skeptisk til at klimaendringene er menneskeskapt, særlig rundt orkaner er det stor uenighet. Dessuten kan det også være positive konsekvenser av global oppvarming, mener han.

Solvik-Olsen deltok også i Standpunkt i Standpunktsendingen om klima, og han møtte noen av de norske forskerne og meteorologene som er uenige med ham.

I tillegg medvirket den danske forskeren Bjørn Lomborg. Han står ganske alene i forskermiljøet om å mene at klimagassutslippene ikke får katastrofale følger.

- Verden sløser bort 1000 milliarder kroner i året på feilslåtte og unødvendige miljøtiltak, sier han.

Lomborg reagerer også på film-foredraget som tidligere presidentkandidat Al Gore fra USA reiser rundt med.

Se klipp fra Al Gores klimaforedrag her

Delta i debatten

Du kan også delta i sendingen. Send en SMS til 1987 med kodeord: STANDPUNKT og din kommentar. Noen av kommentarene vil rulle over TV-skjermen under sending.

Tekstmeldingen bør ikke være lenger enn 160 tegn. Tjenesten koster 5 kroner. Vi kan dessverre ikke garantere at akkurat din melding blir plukket ut.

Lyd og video

Lenker

Kontakt

E-post: standpunkt@nrk.no

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

10 siste RedaksjonEN

Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas - Opphavsrett NRK © 2009 - Kontakt NRK