11.02.2012
Radio Migrapolis:

Krisetelefon for islendinger

Gunnar Holm, daglig leder i Den Islandske Menigheten i Norge (Foto: Dang Trinh/NRK)

Gunnar Holm, daglig leder i Den Islandske Menigheten i Norge.

Foto: Dang Trinh/NRK

Den Islandske Menigheten i Norge har så stor pågang fra desperate islendinger som kommer hit til landet, at de har opprettet en egen krisetelefon.

- Vi ser at folk kommer hit med små barn og bor i telt og vet ikke hva de skal gjøre. De har ikke jobb, de har ikke bolig og det er trist med tanke på barna, sier Gunnar Holm, daglig leder i Den Islandske Menigheten i Norge som holder til i Oslo.

Hittil i år har det flyttet 1300 islendinger til Norge, ifølge tall fra statistisk sentralbyrå. Det er ingen tvil om at det er den dype økonomiske krisen på sagaøya som gjør at mange pakker sakene sine og drar.

Les: Island ønsker hjelp fra Norge

Men de må forberede seg litt før de kommer til Norge, mener Gunnar Holm. Selv om menigheten prøver å hjelpe så godt de kan.

- Mange tror de bare kan komme og så vil alt ordne seg. Faktum er at det tar tid å registrere seg i systemet og bare det å få seg personnummer tar tre uker.

Holm forteller at menigheten har et godt samarbeid med NAV.

Et optimistisk folk

- Det var trist da Island plutselig ble forbundet med økonomisk krise, sier Margret Gunnarsdottir. Hun flyttet til Norge i 2001 og merker at det er annerledes å være islending i Norge nå enn det var før hjemlandet havnet i trøbbel.

- Islendinger har alltid vært kjent for å være optimister, mener Gunnarsdottir.

Hanna Dis Margeirsdottir og Margret Gunnarsdottir (Foto: Dang Trinh/NRK)

Hanna Dis Margeirsdottir og Margret Gunnarsdottir har bodd flere år i Norge. De holder islendingen i seg levende ved å synge i kor tre timer i uka.

Foto: Dang Trinh/NRK

En gang i uken møter hun sine landsmenn gjennom korøvelsene til Iskórinn. For selv om de kulturelle forskjellene mellom Norge og Island er små er det fint å snakke islandsk sammen med folk med de samme referansene.

- De fleste av oss har en norsk hverdag og noen er også gift norsk og da er det viktig med disse tre timene i uka hvor vi samles og bare er helt islendinger, sier Margret Gunnarsdottir.

Hør Radio Migrapolis på P2 søndag kl 13.30 og i reprise fredag kl 14.30

(NRK)

Neste sending: Migrapolis

Migrapolis: Tatovør i lotusstilling

NRK2, søndag 12.2. kl. 8.00 | Legg i kalender[?]

Hvordan går det med tatovøren som prøver seg på yoga og vice versa?

Flere sendinger

Kontakt

E-post: migrapolis@nrk.no

Telefon: 22808245

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

Neste sending: Radio Migrapolis

Radio Migrapolis

NRK P2, søndag 12.2. kl. 13.03 | Legg i kalender[?]

- det flerkulturelle Norge. Ved Dang Trinh.

Flere sendinger

Kontakt

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

Humaira og Aisha Zafar (NRK)

Humaira Zafar (til venstre) giftet seg arrangert for åtte år siden. Aisha kan ikke tenke seg å hente ektemann fra Pakistan.

NRK
Vil helst ha norskpakistaner

Kunsten å finne den rette

- Jeg er redd han skal forandre personligheten min, klesstilen min og ikke samarbeide om husarbeid, sier Aisha Zafar. Hun har ikke tenkt å hente ektefelle fra Pakistan.

Said Farah (Foto: Dang Trinh/NRK)

Said Farah har bodd i Norge siden 1988 og har ikke vurdert å flytte. Men han forstår hvorfor noen velger det.

Foto: Dang Trinh/NRK
Myten sprekker

Somaliere søker ut

Somaliere har slitt med dårlig rykte i Norge. Men kan det være de ikke får gode nok muligheter her?

Ismail Haji Ahmed og Mo Abdi Farah (Foto: Arne Raanaas/NRK)

Ismail Haji Ahmed og Mo Abdi Farah var begge på Utøya.

Foto: Arne Raanaas/NRK
Bestevennen ble drept på Utøya

– Tomt uten Ismail

Da Ismail Haji Ahmed ble drept på Utøya mistet artisten Mo sin sjelevenn. Og en bit av seg selv.