27.05.2012

Tooji topper bettinglistene

Tooji (Foto: Hege Bakken Riise/NRK)

Tooji topper de internasjonale bettinglistene, og skal gjøre alt han kan for å ta Norge til topps i Aserbajdsjan.

Foto: Hege Bakken Riise/NRK

Kun to dager etter at han vant den nasjonale MGP-finalen er Tooji på toppen av de internasjonale bettinglistene.

– Alt virker som en drøm. Jeg har fortsatt ikke forstått at jeg har vunnet MGP, og så kommer disse fantastiske beskjedene, sier Tooji når han får vite at han topper nok en liste.

Det er det store irske bookmakerselskapet Boylesports som har rangert det norske bidraget med den laveste oddsen. Også det britiske selskapet SkyBet har Norge og Tooji på toppen.

Det er kun 12 land som har kommet med sine bidrag, og store ESC-favoritter som Sverige og Russland har ennå ikke funnet sine kandidater. Oddsen kan derfor forandre seg når det nærmer seg finalen.

Tooji er likevel positiv, og lover å gjøre sitt beste for det norske folket.

– Jeg har lovet å føre Norge til gull, og jeg skal gjøre alt i min makt for å få det til, sier han.

Beste låt så langt

Morten Thomassen, leder i den norske grand prix-klubben, sier det er hyggelig at det norske bidraget får tiltro av bookmakerne.

– Men det er fortsatt mange av de store favorittene som ikke har valgt sine låter, så mye kan skje, sier han til NRK.no.

Thomassen forteller at Alexander Rybak dro rett til topps hos bookmakerne før finalen i 2009. Stella Mwangi hadde også lave odds i fjor, uten at det hjalp særlig da hun røk ut av semifinalen.

– Noe av grunnen til de lave oddsene kan også være at Toojis «Stay» er en typisk låt som kan gjøre det bra, og har alle Grand Prix-elementen i seg. Hadde en sær, utypisk låt vunnet den norske finalen, er det ikke sikkert tallene hadde vært de samme, sier Thomassen.

Født til å synge

I motsetning til de fleste andre i finalen, har ikke Tooji noen særlig sceneerfaring. I Oslo spektrum var det kun andre gang han stod på scenen og fremførte låta «Stay» som er skrevet av svenskene Figge Boström og Pelle Boström.

– Det var faktisk min første gang på en scene i Florø, så det var rart å plutselig stå på scenen i spektrum, skriver Tooji i NRKs nettmøte tidligere i dag.

Han skriver at han «er født til å gjøre det», og at han føler seg hjemme når han står på scenen.

– Jeg har alltid likt å synge, men jeg trodde ikke på meg selv eller visste at jeg hadde en stemme, skriver Tooji.

Med sin gullstrupe og særegne dansemoves er 24-åringen klar til å nå helt til topps i Baku. Og showet, det skal finpusses enda mer før finalen.

– Det kommer til å bli enda bedre og mer storslagent. Vi skal virkelig vise hva vi kan by på. Stay tuned

Siste: Melodi Grand Prix