10.02.2012
Politiske ringvirkninger i ESC:

Publikum mobber 16-åring

Olta Boka fra Albania  (Foto: MARKO DJURICA/REUTERS)

Den 16-årige artisten Olta Boka fra Albania opplevde buing fra publikum under prøvene i hallen fredag kveld. Det samme skjedde da årets eldste artist inntok scenen.

Serbere i salen buet da Albanias representant i ESC gikk på scenen under prøvene på fredag. Den langvarige konflikten mellom Serbia og Kosovo ligger til grunn for utbruddene.

- Jeg tror nok hun vil oppleve mer buing når vi går direkte på TV ut til hele Europa, mener Simon Simonovic, som jobber som rådgiver for for det norske Entranse-SINTEF prosjektet i Serbia, og overvar prøvene sammen med norske forretningsmenn.

- Dette viser at Serberne aldri vil akseptere Kosovo som stat, mener han.

- Vil føre til sympatistemmer

- Jeg tror dette vil gi Albania sympatistemmer fra de andre landene, mener Per Sundnes.

- Hun er så trygg og bra til å være 16 år, at dette faller på sin egen urimelighet, og jeg tror det vil føre til sympatistemmer fra resten av Europa, sier han.

Kraljevi Ulice & 75 Cents fra Kroatia (Foto: DIMITAR DILKOFF/AFP)

75 Cents fra Kroatia opplevde buing fra publikum under prøvene fredag.

Foto: DIMITAR DILKOFF/AFP

Ikke alene

Også årets eldste deltaker, herremannen 75 Cents fra Kroatia opplevde buing fra publikum. Kroatia og Serbia har vært i krig med hverandre flere ganger, og siden 2. verdenskrig har uvennskapet vært spesiellt sterkt.

- Serbia har tatt godt vare på alle deltakere og delegater i årets finale, og vist at landet er en del av Europa. Likevel er det klart at Serbere i publikum vil gi uttrykk for sine meninger under sendingen, mener Simonovic.

Han tror også at Romania, Spania, Bosnia og Russland vil oppleve å få ekstra mye applaus fra publikum fordi disse ikke har annerkjent Kosovo som stat. Dette vil også kunne gi utslag på stemmene fra Serbia i morgen.

Vennskapelig backstage

Selv om det er tendenser til uvennskap i salen, er det forholdene backstage gode.

- Alle deltakerne gir hverandre "high five" når de går av og på scenen, så stemningen er god mellom deltakerne, forsikrer Per Sundnes

Siste: Melodi Grand Prix

Melodi Grand Prix-kalenderen