Her gir pytonslangen Nadia Hasnaoui en ordentlig klem

Nadia Hasnaoui møter en fire meter lang pytonslange og dyrepasser Remi Andersen i dagens sesongpremiere av Kvitt eller dobbelt.
Foto: Anne Liv Ekroll/NRK«Kvitt eller dobbelt»-programleder Nadia Hasnaoui er ikke særlig høy i hatten når hun får nærkontakt med en fire meter lang tigerpyton i kveldens program.
Publisert 07.11.2009 16:21.
- Skriv ut

Nadia var ikke helt komfortabel med at pytonslangen gjerne ville opp i ansiktet hennes.
Foto: Anne Liv Ekroll/NRKFor et av kveldens temaer er slanger, og hva er vel da mer naturlig enn å be gjestedommer Remi Andersen fra Akvariet i Bergen om å ta med seg en 30 kilo tung og fire meter lang pytonslange?
HER KAN DU SPILLE VÅRT STORE KVITT ELLER DOBBELT-SPILL
– Den var innmari tung, og det var som å stå og holde på en godt trent muskel. Den klemte meg ganske hardt, sier Nadia Hasnaoui til nrk.no.
Les også: Kan Jazz nok om «Star Wars»?
Litt skjelven
Hun følte seg likevel trygg ved siden av dyrepasser Remi Andersen, som forsikret om at slangen ikke var sulten. Den hadde tross alt fått mat for én uke siden.
– Slangen var veldig nysgjerrig på meg, og ville gjerne opp i ansiktet mitt. Det var faktisk ikke noe ekkelt å holde den, men jeg ble likevel litt skjelven etterpå, forteller programlederen.
Les også: – Har brukt sommeren på å psyke meg opp
Allerede på mandag tyvstartet NRK høstens sesong av «Kvitt eller dobbelt» ved å sende førpremieren med «Star Wars»-deltager Jazz Kopecek Rathore på nrk.no.
31-åringen klarte alle de seks første spørsmålene uten problemer, og kommer i kveld tilbake for å spille om 24 000 kroner.
(Artikkelen fortsetter under bildet)

Programleder Nadia Hasnaoui sammen med deltagerne i lørdagens sesongpremiere av kvitt eller dobbelt.
Foto:Anne Liv Ekroll/NRKFlere huggormbitt
Den tidligere nevnte pytonslangen kommer til nytte når 23-åringen Raymond Midtsian skal testes i temaet «slanger». Selgeren fra Siggerud har vært fascinert av slanger helt siden han som fireåring skremte moren med en huggorm.
– Om sommeren får jeg med meg kjæresten ut i skogen og kryper rundt på alle for å lete etter huggorm, forteller Midtsian – og innrømmer at det har blitt en del ormebitt opp gjennom årene.
Les også: 2500 vil til «Kvitt eller dobbelt»
– Jeg trodde jeg kunne mye om slanger fra før av, men nå vet også at det for eksempel finnes 2910 forskjellige slangearter. Jeg har lagret huskeregler over fakta og latinske navn på mobilen, avslører slangeelskeren.
Mandela-interesse
En annen som har brukt sommeren på å pugge, er 11 år gamle Kajashny Rasathurai fra Frogner i Akershus. 6.-klassingen er opprinnelig fra Sri Lanka, og skal opp i emnet «Nelson Mandela».
– Jeg har vært interessert i Mandela helt siden vi lærte om ham på skolen for to år siden. Målene hans og alt det han ofret for å fjerne apartheid inspirerer meg, forteller 11-åringen til nrk.no.
Nett-TV: Johnny Logan besøkte «Kvitt eller dobbelt»
Hun har lest om Mandela på nettet og i bøker, samt lest selvbiografien hans tre ganger, for å forberede seg på spørsmålene hun får i kveldens sending. Og uansett hvordan det kommer til å gå, vet allerede Kajashny hva hun skal fokusere på i fremtiden:
– Jeg vil bli lege når jeg blir stor, slik at jeg også kan hjelpe andre mennesker.

Kajashny Rasathurai (11) er over gjennomsnittet interessert i Nelson Mandela.
Foto:Anne Liv Ekroll/NRKMye pugging
Blant høstens temaer finner vi også «Queen», «berg- og dalbaner», «Twilight» og «Tour de France». Årets eldste deltager er 77 år gamle Lars Lie, som i løpet av høsten skal testes i temaet «2. verdenskrig i Norge».
Les også: Oppdaget Queen som tiåring
Og om deltagerne føler de har pugget mye, skal de vite at det ikke er bare-bare å være programleder heller. Nadia Hasnaoui leser seg alltid opp på emnene i hver sesong – alle som en.
Hun tror likevel ikke at hun kunne stilt som deltager i noen av kategoriene:
– Jeg har teflonminne, så jeg klarer ikke huske alle detaljene jeg har lest om alle temaene opp gjennom årene – men det er ingen tvil om at vi i redaksjonen har lært mye nytt om alt fra Ludvig XIV og Tut-Ankh-Amon til Volvo og Vinter-OL, sier Hasnaoui.
Les også: Vil du være publikum?
I tillegg til å se kveldens sending i nett-tv, kan du også se den i reprise på søndag på NRK2 kl. 15.40.
Lyd og video
Les
Siste: Kvitt eller dobbelt
- Dobbeltseier i superfinalen
- Far og sønn i «Kvitt eller dobbelt»
- Inger-Elise ble årets første mester
- Johannes ble avvist av Madonna
- Rasmus til topps med Liverpool
- Skrev Kvitt eller dobbelt-historie
- «Twilight»-aften på NRK i kveld
- Ingen mester i Kvitt eller dobbelt
- Pyton start på Kvitt eller dobbelt
- Førpremiere på Kvitt eller dobbelt
Kvitt eller dobbelt-mestere
Her er den komplette lista over vinnere i Kvitt eller dobbelt siden 1985.
Spill Kvitt eller dobbelt-spillet!
Er du like smart og kunnskapsrik som deltakerne i Kvitt eller dobbelt? Test deg selv nå.





