Nye nøtter til jul

Når gavene er pakket ut og maten spist opp, er det på tide å gå løs på nøttene. Fra 1. juledag og åtte dager framover får du hver kveld sjansen til å knekke årets julenøtter på NRK1.
Publisert 06.01.2009 14:00.
- Skriv ut
- Det er like gøy hver gang. Vi får så mye positiv respons at det aldri er vanskelig å motivere seg for enda en runde. Og så lenge folk er med, er dette et konsept som har livets rett, sier Roald Øyen.
Erfaren nøtteknekker
Og han bør vite hva han snakker om. I år er det 23 år siden han programledet ”Påskenøtter” for første gang, og ikke mange år etterpå ga han oss i tillegg ”Julenøtter” å bryne oss på.
- Så det er blitt noen ganger, ja. Bekrefter Roald med et fornøyd smil. Men selv om det er ”nøttene” han er kjent for ute blant folk flest, presiserer han at det ikke er heltidsbeskjeftigelse for ham. Som prosjektleder i NRK er det mange andre oppgaver som krever tid og energi i løpet av året.
- Men på en måte er ”Påskenøtter” og ”Julenøtter” likevel helårsaktivitet. Opptakene spres jo utover året og gjøres innimellom andre ting, og planene til årets ”Julenøttene” begynte jeg å tenke på rett etter påska. Det er likevel først den siste måneden før sending at det blir virkelig intens nøtte-jobbing, hevder Roald Øyen.
I motsetning til påskenøttene har ”Julenøtter” et tematisk preg. Så også i år, forteller Roald og loser oss gjennom nøttefatet dag for dag:
Napoleon
I fjor var det 200 år siden Napoleon ble keiser i Frankrike. Nå er han aktuell med julenøtter.- Første sending blir 1. juledag kl. 19.30, og da er det Napoleons liv og karriere som står i fokus. Alle fem spørsmålene er på en eller annen måte relatert til den franske keiseren og hærførerens seire og nederlag. Men du trenger definitivt ikke være Napoleon-ekspert for å knekke nøttene, han brukes kun som en ramme rundt spørsmålene, sier Roald og tilføyer:
- Slik er det alle dagene. Temaene brukes bare som ramme rundt spørsmålene.
Øyer i Oslofjorden
- I dette programmet har vi besøkt diverse øyer og gjort ulike funn der, som har med alt fra flyfart og kloster til havbunn å gjøre. Mer kan jeg ikke si uten å røpe for mye, sier Roald med et smil.
NRK1 26.12 kl. 19.45
Nøtter
Nå er det bare å gå løs på nøttene! (Foto: Scanpix)- Siden programmet heter ”Julenøtter” passer jo nøtter som tema bra, uttaler Roald og forteller at mesterkokken Trond Moi og fotografen Knut Bry har skrevet en bok med nøtteoppskrifter, "Helt nøtt". Spørsmålene kretser rundt en konkurranse om beste nøtteoppskrift, og sentral denne kvelden når disse nøttene skal knekkes, vil selvsagt også nøtteknekkeren være.
NRK1 27.12 kl. 19.30
Nord-Norge
- Denne kvelden tar vi seerne med til ulike plasser i Nord-Norge, og stiller spørsmål om alt fra gamle fly og skip til fiskevær og kanoner, røper Roald.
NRK1 28.12 kl. 19.30
Italia
Roma og Italia er et kjært reisemål for mange nordmenn. I år får vi også julenøtter derfra. (Foto: Nina Skurtvedt)- Landet rommer mye, og oppgavene blir tilsvarende varierte. Blant annet snakker vi om strykeinstrumenter og ser litt på film, mens vi selvsagt også dveler litt ved fotball, opplyser Roald.
NRK1 29.12. kl. 19.30
Nordmenn som reiser ut
- Her har vi satt fokus på nordmenn som har hatt et levnedsløp i Norge, men som så har reist ut og bygget seg opp i utlandet. Vi presenterer dem der hvor de har markert seg, men spørsmålene knyttes ikke til disse personene, men til de aktuelle landene, byene og stedene, sier Roald.
NRK1 30.12 kl. 19.30
Et stort europeisk land
- Hvilket kan jeg ikke si, siden det første spørsmålet spør om nettopp det. Med det svaret som utgangspunkt, blir også de fire øvrige spørsmålene på en eller annen måte relatert til dette landet, forklarer Roald.
NRK1 31.12 kl. 19.50
Drømmen om 2006
Har du bare forsetter, eller kanskje også noen drømmer for 2006? (Foto: Svein Winther)- På nyårets første dag ser vi litt på hva vi kan drømme om å gjøre i løpet av 2006. Enten det handler om å besøke et sted eller gjøre en bestemt aktivitet. Drømmer kan være så mangt, sier Roald litt hemmelighetsfullt.
NRK1 01.01 kl. 19.55
Telefon og SMS
Har du klart nøttene kan du ringe inn løsningsordet på telefon 800 49 001 eller sende en SMS til 26600 og være med i trekningen om tre premier a 1000 kroner.
For de som sender løsningsordet på SMS, er det også mulig å bli med på en kunnskapsbasert ekstrakonkurranse med en premie på kr. 5000.
Løsningen på Julenøtter og navn på prisvinnere blir som vanlig presentert seinere samme kveld.
