skilleUnderholdning: Monsen (trippel)skille_slutt
Frokost-TV 3_1
Her er du: NRK.no > Programmer > TV > Frokost-TV Sist oppdatert 09:26
Spørsmål i forbindelse med nettsidene rettes til

 
Mat i Frokost-TV:

Pasta med ferske tomater og kapers!

Etter noen uker med fet julemat kan det være forfriskende med noe godt og lett. Kokke-Lise begynner det nye året med å lage pasta med ferske tomater og kapers. oppskriften får du her!

Publisert 02.01.2006 10:13. Oppdatert 03.01.2006 11:03.

Dette trenger du:

Namnam! Hjemmelaget pesto med mandler smaker veldig godt! (Foto: NRK)
500 g pasta etter ønske
1 løk, hakket
2-3 hvitløkfedd, hakket
1 kg gode modne tomater
1 tørket rød chili, knust
2-3 ss olivenolje
2 ts balsamicoeddik
2 ts sukker
1 1/4 dl matfløte
ca. 100 g kapers
salt
1 liten bunt basilikum, mynte eller bladpersille
fersk mozarella eller revet parmesan til servering

Slik gjør du:

Fres løk og hvitløk med olivenolje i en kasserolle. Løken skal bli myk men skal ikke få farge. Tilsett tomater delt i fire, og la det hele putre i 20 minutter. Kjør sausen med en stavmikser og ha i sukker og balsamicoeddik. Smak til med salt og chilipepper og tilsett matfløten. Kok pastaen i rikelig med saltet vann og la den renne av seg i et dørslag. Bland sammen pasta, kapers og basilikum og server med ost. Ristet brød med grov pesto smaker godt til.

Kokke-Lise lager pasta med ferske tomater og kapers (Foto: NRK)

Grov pesto med mandler:

1 stor bunt basilikum
3-4 hvitløkfedd, hakket
150 g skållede mandler, hakket
ca. 1 1/2 dl olivenolje
ca. 2 ts salt
kvernet pepper

Bland sammen basilikum, hvitløk og salt i en morter, eller kjør alt sammen i en hurtigmikser til en grov masse. Tilsett så mandler og rør det godt sammen til en jevn masse. Ha alt over i en bolle og visp oljen inn i blandingen litt etter litt. Smak pestoen til med pepper.

Tips:

Tilsett rester av bacon (stekt), kokt skinke, skinkestek, medisterpølse, salami eller annet i pastaen, oliven kan du også ha i. Får du ikke tak i tørket chili kan du smake sausen til med litt kajennepepper eller chilipulver.

Ønsker dere alt godt i det nye året!

Kokke-Lise :-)

Siste saker:

 
DAGENS HØYDEPUNKTER

Programlederne

Brita Garden, Pål Thoresen, Petter Nome og Cille Biermann er de fire morgenvertene denne høsten.

10 SISTE FROKOST-TV
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no