10.02.2012
Espen Andersen:

Knekk kodene med dataverktøy

Espen Andersen (Foto: Frode Nielsen/NRK)

Espen Andersen

Foto: Frode Nielsen/NRK

Journalist og researcher

Ansvar for nett og datastøttet journalistikk. Jeg bruker dataprogrammering som metode for å samle inn, bearbeide og presentere store informasjonsmengder redaksjonelt.

Å skrive et dataprogram kan være en vel så journalistisk metode som å forfatte en nyhetsartikkel eller å produsere et tv-innslag.

Datamaskinen kan på kort tid samle inn og trekke ut store mengder informasjon fra et ellers uoversiktlig univers. Noen typer saker ville ganske enkelt ikke vært mulig å løse uten hjelp fra moderne datateknologi.

Det kan handle om å pløye gjennom og systematisere tusener av Word-dokumenter fra et forvaltningsorgan, eller å lete etter kuriositeter og misforhold i skattelister og eiendomsoverdragelser. Andre ganger henter vi informasjon ned fra nettet og kobler det opp mot andre data.

Ulike databaseverktøy gjør det mulig å lete etter skjulte sammenhenger og tendenser. I bunn og grunn dreier det seg om å tilføre struktur.

Ved å publisere databasene på nettsidene våre vil vi i tillegg gi deg som leser anledning til å lete videre på egen hånd. Kanskje oppdager du noe som Brennpunkt vil ta opp? Tips oss hvis du finner noe!

Ring meg på 9115 8223 eller send meg en e-post