skilleHør DK i nettradioen (brun) skilleMusikk: Bach eller Beatlesskille_slutt
Verdt å vite 3_1
Her er du: NRK.no > Programmer > Radioarkiv > Verdt å vite Sist oppdatert 09:01
SENDETIDER
NRK P2 Mandag, tirsdag, onsdag, torsdag og fredag kl. 12.03-12.30. NRK Alltid Nyheter lørdag 12.03 og søndag 15.03.
Verdt å vite
Post: RC41, NRK, 0340 OSLO
Tlf: 23 04 76 77
Faks: 23 04 74 70

 
Mandag 15. november 2004:

Kroppen og universets begynnelse

Jenter i vår del av verden vil lære mer om kroppen, mens gutta foretrekker farlige eksplosjoner og verdensrommet. Men ingen av dem har lyst til å bruke livet sitt på naturvitenskap eller teknologi.

Publisert 15.11.2004 13:22. Oppdatert 15.11.2004 13:23.
LYD OG VIDEO  Lyd Video
Hjelp | Mer lyd og video
ALT OM:

Forsker ? Nei takk

- Nei, det synes jeg ikke høres noe interessant ut, svarer mange 15-åringer når de får spørsmål om de kan tenke seg å bli forskere eller jobbe med teknologi.

Jevnaldrende i uland kan derimot godt kan tenke seg å bli både forskere, ingeniører eller teknologer, hvis de bare klarer fagene på skolen.

- Jo, kanskje allikevel

Felles for de 40 landene som er med i ROSE-prosjektet er at naturfagene møter utfordringer. Målsettingen med ROSE - The Relevance of Science Education - er å gjøre undervisningen i naturfag og teknologi mer interessant, meningsfull og relevant for elevene.

Derfor har forskerne stilt hundrevis av spørsmål til mer enn 30 000 ungdommer fra hele verden. Og 15-åringene har svart at de synes naturvitenskap er viktig, men at det de lærer i timene ikke er så spennende.

Big Bang og stamceller

Dette kan endres, tror prosjektleder Svein Sjøberg. - La dem høre om verdensrommet og finne ut mer om virkningen av lotion i huden. Og bruk naturvitenskapen til å diskutere viktige spørsmål om stamceller og livets opprinnelse.

- Det er på tide å lytte til dem, mener Magnus Oscarsson ved Midehøgskolan i Sverige. Først da er det mulig få flere til å velge naturfag og teknologi. Både i vår del av verden, og i de delene av verden der interessen er på topp - foreløpig.


LENKER
Siste saker:
Siste saker:

 
Kola promo
banner schrödingers katt 140
P2-Akademiets banner
10 SISTE VERDT Å VITE
Copyright NRK © 2008  -  Telefon: 815 65 900  -  E-post: info@nrk.no