26.05.2012

Gratulerer med dagen!

Hans-Petter Jacobsen sitter tradisjonen tro festkledd i radiostudioet og leder radioens 17. mai-sending.Hans-Petter Jacobsen sitter tradisjonen tro festkledd i radiostudioet og leder radioens 17. mai-sending.

Hans-Petter Jacobsen sitter tradisjonen tro festkledd i radiostudioet sammen med en utvidet Nitime-redaksjonen for å spre 17. mai-steming ut over det ganske land.

NRK P1 vil være tilstede både på Skaugum, Stortinget, Slottsplassen, i Eivindvik i Sogn og Fjordane, i Lillehammer i Oppland og i Sør-Varanger i Finnmark for å skildre hvordan feiringen av nasjonaldagen fortoner seg rundt om i vårt langstrakte land.

Fra studio på Marienlyst vil Hans-Petter Jacobsen ta inn reporterne i tur og orden og krydre det hele med norsk musikk, litt humor og noen konkurranser.

NRK P1 er tilstede en rekke steder rundt omkring i vårt langstrakte land for å skildre nasjonaldagen.NRK P1 er tilstede en rekke steder rundt omkring i vårt langstrakte land for å skildre nasjonaldagen.

- Vi lover en tradisjonsrik 17. mai-sending, sier prosjektleder Øystein Saxvik i Nitime-redaksjonen. – Vi starter allerede klokka 06.05 og skal gjøre vårt for at folk kommer i den riktige stemning både gjennom ord og toner. Når hovedtogene starter, legger vi mest vekt på å skildre de fra ulike steder i landet, sier Saxvik.

Oppegård venter på kongeparet

Ettersom kongeparet har valgt å la den etter hvert tradisjonelle 17. mai-visitten sin til Oppegård rett utenfor Oslo vil NRK P1 også ta en tur dit i forkant av det celebre besøket.

– Nå er jo Oppegård vant med ”storfolk” ettersom både statsministeren og utenriksministeren bor der. Likevel blir det vel stor stas når selveste kongeparet stikker innom. Hvordan folket i Oppegård forbereder seg til kongebesøket vil vi gjerne også formidle, sier Saxvik.

NRK P1 17. mai kl 06.05 – 12.00.