Bergenskunst i egen by

Kunstlivet i Bergen blomstrer - uten at det har vært særlig synlig ved de skiftende utstillingene i Bergen Kunstmuseum. På "BGO1" slipper endelig byens kunstnere til - i alle fall noen av dem!
Publisert 26.11.2010 08:25.
- Skriv ut
I Kunstreisen tar vi deg denne uken med til utstillingen BGO1 i Stenersenbygget til Bergen Kunstmuseum der man frem til 30. januar 2011 kan oppleve 92 verk av 59 av Hordalands rundt 500 nålevende kunstnere.

Lars Korff Lofthus: 'Neon Bjerk i Storm' fra 2009 satt opp mot I. C. Dahls museale utgave.
Foto: Nina Skurtveit/NRKUtvelgelsesproblematikk
Staben ved museet har gjort sine valg mens tre kuratorer utenfor museet fått hvert sitt rom med oppdrag om å lage utstillinger med kunstnere som har tilknytning til byen. Dermed får man fire ulike perspektiver med eksempler på hva som rører seg og som er viktig i byens kunstliv. Som ventet har det vært rabalder om utvalget - slik det alltid er når noe må velges bort.

Olav Herman-Hansens collage 'Søppeldynge' skapte brudulje i 1966 (Utsnitt).
Foto: Nina Skurtveit/NRKHistoriske sammenhenger
I tillegg kan man på videoskjermer høre intervjuer med kunstnere som har bidratt til viktige hendelser og grupperinger som i sin tid har ført frem til dagens situasjon. Elsebet Rahlff og Olav Herman-Hansen snakker om rabalderet rundt Gruppe 66. Gruppen skapte store bølger gjennom sine utstillinger og happenings på 1960-tallet og ville vise at kunst var noe langt mer og grenseoverskridende enn man tidligere hadde tenkt. Svein Rønning var viktig med Galleri 1 på 1970-tallet og Per Gunnar Eeg-Tverbakk med det radikale Galleri Otto Plonk på 1990-tallet. Mens Annette Kierulf og Ingrid Berven og andre representerer dagens "bølge". Kartet med forbindelsene mellom Bergen Kunstmuseum og de andre utstillings- og utdanningsinstitusjonene er tegnet opp på veggen for bedre å se kunstlivets sammenhenger.
Mangfold i uttrykket
På utstillingen finner vi både installasjoner, video og lydkunst. Malerier og kulltegninger, ja, sågar en kjempehaug med kull "tyter" ut fra veggen. Skulpturer er skapt av porselen, avispapir, kunststoff og av gjenstander funnet på museet selv (kuben til Michael Johansson), og kunststoff. I vårt program må vi - som utstillingskuratorene - også gjøre et utvalg i våre omtaler og stoppesteder.

Michael Johansson: Stedsspesifik installasjon. 2010. Kurert av Entré.
Foto: Nina Skurtveit/NRKLenker
20 siste Kunstreisen
- Hokusais store bølge
- Pilegrimen Grayson Perry
- Leonardo i Milano
- Bilder fra Leonardo-utstillingen
- Munchs moderne øye
- Bilder fra Munch-utstillingen
- Sovjetisk modernisme
- Kizhis berømte kupler
- Flere bilder fra Kizhi
- Kirillo-klosterets ikoner
- Våre bilder fra klosteret
- Optimistiske Yaroslavl
- Flere bilder fra Yaroslavl
- Dramatiske Uglich
- Evangeliet som samtidsmotiv
- Tre diktere i Tretyakov
- Tre forfatterportretter
- Kreml som maktsentrum
- Moskvas historie
- Alltid noe nytt i Berlin
Hvorfor ikke som podkast?
Mange etterlyser Kunstreisen som podkast. Hvorfor det for tiden ikke lar seg gjøre, kan du lese her.
20 siste Kunstreisen
- Hokusais store bølge
- Pilegrimen Grayson Perry
- Leonardo i Milano
- Bilder fra Leonardo-utstillingen
- Munchs moderne øye
- Bilder fra Munch-utstillingen
- Sovjetisk modernisme
- Kizhis berømte kupler
- Flere bilder fra Kizhi
- Kirillo-klosterets ikoner
- Våre bilder fra klosteret
- Optimistiske Yaroslavl
- Flere bilder fra Yaroslavl
- Dramatiske Uglich
- Evangeliet som samtidsmotiv
- Tre diktere i Tretyakov
- Tre forfatterportretter
- Kreml som maktsentrum
- Moskvas historie
- Alltid noe nytt i Berlin









