Samtlige skulle tvangsutsendes og mange av dem var kriminelle.
Det er Politiets utlendingsenhet (PU) som driver Trandum der asylsøkere som skal tvangsutsendes, blir internert til utsendelsen kan gjennomføres.
Nektet unntak
Da Unio gikk ut i streik, avslo streikeledelsen å gi dispensasjon for Trandum. I stedet tok man ut hele 42 personer i streik ved internatet.
Resultatet ble at PUs ledelse ikke fant det forsvarlig å ha de 46 internert og åpnet i stedet dørene til friheten.
– En skandale
Nå sier stortingsrepresentant Morten Ørsal Johansen (Frp) til Dagbladet at hele saken er en skandale som også justisminister Grete Faremo (Ap) må stilles til ansvar for.
Tidligere har lederen av justiskomiteen Per Sandberg (Frp) rettet sterk kritikk mot Unio og streikeledelsen for at de brukte streikevåpenet til å slippe ut vinningskriminelle fra
Trandum.
De fleste som er borte er ikke kriminelle, men det er store problemer med identiteten til mange av dem. Politiet hadde i forkant nedlagt et betydelig arbeid for å få dem samlet på Trandum.
(©NTB)