Michael Phelps har gjort det til sitt varemerke å blåse vann ut av munnen etter hvert løp i OL. Kanskje en manøver han angrer på i dag?
Foto: Julien Behal / Pa PhotosDet er nemlig ikke bare ved barnebassenget i Syden du må lukke munnen og holde for nesen idet du hopper uti.
Også OL-bassenget i London viser seg å være et risiko-område.
Lochte startet debatten
OL-tissingen ble først satt på agendaen da Phelps sin lagkamerat Ryan Lochte la åpent ut om hvordan han pleier å «stresse ned» ved å tisse i vannet under oppvarming.
– Selvfølgelig. Det har jeg alltid gjort, sa Lochte da American Idol-programlederen Ryan Seacrest spurte ham om tissevanene før OL.
Nå innrømmer også Michael Phelps, som endte med fire gull og to sølv i London-OL, at også han pudrer nesen, lenser sjarken, vanner blomstene, ja, kall det hva du vil, mens han svømmer.
– Jeg tror alle tisser i bassenget, sa Phelps til Wall Street Journal på mandag.
Gidder ikke forlate bassenget
– Det er en ganske normal greie for svømmere. Når vi er i vannet i nærmere to timer i strekk, så går vi ikke ut for å - du vet - å tisse. Vi bare gjør det langs bassengveggen, sier Phelps.
Lochte forklarte at det «bare skjer» når han hopper uti.
– Jeg tror det er bare noe når du hopper ut i et klorbasseng, at du bare automatisk gjør det, sa Lochte.
Lochte tisser riktignok ikke mens han konkurrerer.
– Ikke mens jeg konkurrerer, men jeg gjorde det definitivt mens jeg varmet opp, sa Lochte.
– Kloret dreper bakteriene, så det er ikke så farlig, sier Phelps.