Regjeringspartiene står samlet om innstillingen i landbruksmeldingen, men kilder sentralt i partiene forteller til Nationen at dragkampen om innholdet i meldingen har vært svært hard og delvis skapt splid blant de tre regjeringspartiene.
Arne L. Haugen mener man ikke skal overdrive dramatikken.
Foto: Odd Iversen / NRKAvisens kilder er sikre på at KrF ville ha blitt med på et forlik dersom partiet hadde fått gjennomslag for investeringsfond med skattefordel, slik som skogbruket har i dag.
- LES OGSÅ:
– Landbruksmeldingen ble rimelig godt mottatt da den ble lagt fram. Vi har i komitéarbeidet bygget opp under meldingen og forsterket noen punkter. Det er en melding med offensive ambisjoner. Vi skulle gjerne hatt med KrF i et bredere forlik, men man skal ikke overdrive dramatikken. Vi står sammen med KrF på svært mange sentrale punkter, sier saksordfører Arne L. Haugen (Ap).
- LES OGSÅ:
– Vil ikke få gjennomslag
Tidligere denne uken sa flere fylkesledere i Arbeiderpartiet at moderpartiet ikke gjorde nok for å akseptere KrFs krav. Nå sier flere fylkesledere i Senterpartiet at KrF burde ha strukket seg lenger.
– Vi ville aller helst hatt et bredere flertall. Det er bare å beklage at det ikke gikk, men det er når man sitter i regjering at man viser hva man vil i praksis. KrF vil ikke få gjennomslag for noe av det de tar til orde for dersom de vil regjere sammen med høyresiden. Da de satt i regjering forrige gang, kuttet de over 190 millioner kroner i jordbruksoppgjøret, sier Sps næringspolitiske talskvinne Irene Lange Nordahl.
- LES OGSÅ:
- LES OGSÅ:
(NTB)