– Irakisk torturfengsel fortsatt i bruk
Organisasjonen Human Rights Watch avviser irakiske myndigheters forsikringer om at de har stengt et omstridt fengsel hvor fanger skal ha blitt torturert.
Publisert 16.05.2012 05:49.
- Skriv ut
En rekke advokater, tjenestemenn og fanger har bekreftet overfor organisasjonen at personer nylig er blitt holdt fengslet i Æresleiren, som ligger i hovedstaden Bagdad.
Irakiske myndigheter hevdet i fjor at leiren var blitt stengt, og de avviser nå de nye anklagene fra Human Rights Watch.
Organisasjonen ber på sin side om at alle anklager om tortur og mishandling må etterforskes grundig.
Ifølge en rapport som menneskerettsorganisasjonen Amnesty International la fram i fjor, er det vanlig at innsatte i irakiske fengsler blir torturert.
Det er angivelig også vanlig å dømme tiltalte på grunnlag av tilståelser som er presset fram under tortur.
(NTB)Irak
- Minst 61 drept i bombeangrep i Irak
- 14 sjiamuslimer drept i Irak
- – Avslørte Al Qaida-celle i Irak
- Bilbomber skaper frykt i Irak
- De søkte frihet i Norge
- Bølge av bilbomber i Irak
- Flere drept i angrep i Irak
- Bomber drepte over 60 i Irak
- Tolv døde i bombeangrep i Irak
- Dømt til livstid for soldatdrap
- Forstå sunni/sjia-konflikten
Nyheter fra verden
Obama: Overvåkningen har reddet liv - Minst 48 drept i angrep i Nigeria
- Karzai brøt forhandlingene med USA
- Fire drept i Afghanistan
- Kan Obama begeistre Berlin?
- Arrestert ordførar trekker seg
- Våpenlager eksploderte i Russland
- Skolebomber får livsvarig fengsel
- Tyrkia vil regulere sosiale medier
- – Vi blir aldri helt enige om Syria




