Kofi Annan frykter full borgerkrig

Kvinner passerer et militært sjekkpunkt i Homs.
Foto: KHALED AL-HARIRI/Reuters– FN må ikke tillate at situasjonen i Syria utvikler seg til full borgerkrig. Konsekvensene vil være fryktelige, sier Kofi Annan.
Publisert 08.05.2012 18:57. Oppdatert 08.05.2012 20:30.
- Skriv ut
Kofi Annans fredsplan for Syria
Afp- Syrias regime og opposisjon godkjente 1. april sekspunktsplanen til FNs spesialutsending Kofi Annan
- Partene forplikter seg til dialog med henblikk på overgang til et demokratisk styre i landet
- Internasjonale hjelpeorganisasjoners rett til å frakte nødhjelp inn til berørte byer har siden 1. april vært sikret gjennom en to timers daglig våpenhvile
- Regjeringsstyrkene og alle tyngre våpen skulle vært ute av byene innen tirsdag 10. april
- Våpenhvilen trådte i kraft torsdag 12. april kl 6.00, og overvåkes av FN
- I slutten av april ble FN-observatører sendt til landet. Styrken ledes av norske generalmajor Robert Mood.
- Planen innebærer ikke regjeringens eller presidentens avgang, men skal føre til dialog, frie og demokratiske valg og endringer i grunnloven

Kofi Annan
Foto: DENIS BALIBOUSE/ReutersFNs og Den arabiske ligas spesialutsending Kofi Annan ga i dag en nedslående statusrapport til FN om situasjonen i Syria, der kampene fortsetter til tross for våpenhvilen.
– Drapene må stanses
– Faren for en fullskala borgerkrig øker. Regjeringsstyrkene fortsetter presset mot befolkningen, de er bare mer diskré enn før, sa Annan på link til Sikkerhetsrådet i dag, ifølge diplomater ved FN.
– Vi er nødt til å stanse drapene. Det er førsteprioritert, sa Annan til journalister i geneve etter møtet med Sikkerhetsrådet.
Han mener at sekspunktsplanen hans er den eneste muligheten som gjenstår i forsøkene på å stabilisere Syria.
- LES OGSÅ: Mener Annans plan er urealistisk –
Jeg er hellig overbevist om at landet ellers vil synke ned i borgerkrig, sa Annan.
– Ansvaret ligger hos al-Assad
Annan beskrev en begrenset framgang når det gjaldt forsøkene på å stanse kampene, og mente at regjeringen med al-Assad i spissen må ta ansvar for å hindre en ny utvikling i militær retning.
Sjefen for FNs fredsstyrker, Hervé Ladsous, fortalte om mindre bruk av tunge våpen og store grupper med regjeringsstyrker til angrep.
Men han økte samtidig tvilen om hvorvidt regjeringen i Damaskus virkelig forsøker å overholde Annans fredsplan, slik den har bundet seg til. Han rapporterte om mindre, men mange militæroperasjoner, massearrestasjoner og også enkelttilfeller av angrep med tunge våpen.
Og den fryktede syriske sikkerhetstjenesten er tydelig til stede i byene.
- LES OGSÅ: FN einig om resolusjon
LES OGSÅ: Valg i voldsherjede Syria
Økt bruk av tortur
Annen var spesielt bekymret over at bruddene på menneskerettighetene så ut til å øke, med flere arrestasjoner og økt bruk av tortur.
– Folk som er kjent for en ikke-voldelig linje, har blitt arrestert, fortalte Annan.
Han understreket at det var lite mening i en fredsavtale hvis bruk av militære våpen blir erstattet av andre former for voldsbruk.
USA reagerte på Annans rapport med å øke støtten til opprørsbevegelsen.
– Vi øker vår støtte for å forene og styrke opposisjonen gjennom å gi dem ikke-skadelig assistanse, sa FN-diplomat Susan Rice.
Med ikke-skadelig mener hun at det ikke er aktuelt å gi gruppene våpen.
Våpenhvilen trådte i kraft 12. april, og FN-observatører er siden da plassert rundt om i Syria. Men de – og opposisjonen – melder daglig om nye drap, angrep og sammenstøt.
- LES OGSÅ: Utrygt for observatører i Syria
- LES OGSÅ: – Kampene fortsetter når FN drar
Rundt 1 million syrere er avhengig av nødhjelp, og ifølge avtalen skulle nødhjelpsorganisasjonene få adgang til alle som trengte hjelp over hele landet. Men det får de ikke, ifølge FN-diplomatene i New York, som overvar Annans rapportering i dag.

En FN-observatør snakker med barn i Arabaeen i Hama.
Foto: KHALED AL-HARIRI/ReutersSyria
- – Ødela israelsk militært kjøretøy
- Hizbollah-soldater drept i Syria
- Offensiv mot opprørskontrollert by
- USA: – Syrisk opprører er terrorist
- Feirer 17. mai med en bismak
- Obama vil fjerne Assad
- Ny Syria-resolusjon vedtatt i FN
- Nordmenn hjelper Syria-flyktninger
- Obama og Cameron diskuterer Syria
- Tyrkia: Ni tatt etter bombeangrep
- 41 drept i eksplosjoner i Tyrkia

Lover gjennomsøking av alle hus


