Vil ha 80 års fengsel for Charles Taylor

Liberias tidligere president Charles Taylor risikerer 80 års fengsel for medvirkning til krigsforbrytelser i nabolandet Sierra Leone.
ReutersAktor krever 80 års fengsel for Liberias tidligere president Charles Taylor, som er kjent skyldig i medvirkning til krigsforbrytelser av Den internasjonale straffedomstolen.
Publisert 03.05.2012 21:32. Oppdatert 03.05.2012 21:34.
- Skriv ut
Det kommer fram av rettsdokumenter som ble offentliggjort av domstolen torsdag.
64 år gamle Charles Taylor ble i forrige uke kjent skyldig i medvirkning til krigsforbrytelser i nabolandet Sierra Leone.
LES: Historisk dom over Charles Taylor
120.000 mistet livet
Han er tiltalt for å hjelpe Sierra Leones Revolusjonære front RUF med å føre en terrorkampanje under borgerkrigen i nabolandet. Minst 120.000 mennesker mistet livet mellom 1991 og 2001.
Saken mot Taylor er også kjent for å handle om såkalte bloddiamanter, der supermodell Naomi Campbell og skuespiller Mia Farrow ble innkalt for å vitne om diamanter Campbell fikk i gave fra Taylor under en middag Nelson Mandela inviterte til i 1997.
Han er også tiltalt for å ha handlet ulovlig med diamanter – aktoratet beskylder ham for å ha mottatt ulovlig utgravde bloddiamanter for millioner av euro som betaling fra RUF, smuglet ut i krukker med majones.Første statsleder som dømmes
Første statsleder som dømmes
Ifølge anklager Brenda Hollis har Charles Taylor «opprettet, væpnet, støttet og kontrollert RUF-militsen i en 10 år lang terror-kampanje mot sivilbefolkningen i Sierra Leone.»
Taylor er den første tidligere statsleder som er dømt i en internasjonal straffedomstol siden Nürnberg-oppgjøret etter andre verdenskrig.
(NTB/ NRK)
Liberia
- Nødhjelpspakking utløste razzia
- Liberias president suspenderte sønn
- Vil ha 80 års fengsel for Taylor
- Historisk dom over Charles Taylor
- Vil ikke beskytte Liberias homofile
- Voldtektene preger fortsatt Liberia
- Opptøyer i Liberias hovedstad
- Min venn kannibalen Butt Naked
- Profil: Ellen Johnson Sirleaf
- Liberia: Det butter for presidenten
- Over 90 prosent for Johnson-Sirleaf
Nyheter fra verden
- Fransk soldat knivstukken
- Fikk Gerhardsen til å endre syn
- En teddybjørns symbolkraft
- Åtte drept i kamper i Kabul
- «Svart enkje» sprengde seg sjølv
- Advarer tyske fotballfans om terror
- Den hjemsøkte delstaten
- Politimenn drept i bakholdsangrep
- 20 biler i brann nord for Stockholm
- Skolebuss eksploderte 17 barn døde




