Dansk krigsskip lot pirater gå fri

Flaggskipet i den danske marinen, 'Absalon', lot 17 angivelige somaliske pirater gå i land.
Foto: HENNING BAGGER, Foto: Henning Bagger/AFPDet danske krigsskipet «Absalon» har latt 17 angivelige somaliske pirater gå i land etter at de ble pågrepet av danske marinesoldater for over en måned siden.
Publisert 06.04.2012 11:37.
- Skriv ut
Somalierne var om bord i et piratskip som ble stanset av Absalon utenfor kysten av Somalia den 27. februar. Når de nå settes fri, er det fordi man ikke har kunnet finne noe land som vil innlede rettssak mot dem.
- Les også: Dansk marinefarty senka piratskip
– Danske myndigheter har på grunnlag av det innsamlede bevismaterialet undersøkt mulighetene for å utlevere de mistenkte piratene til rettsforfølgelse i et land i regionen. Da dette imidlertid ikke har vist seg å være mulig, ble de tilbakeholdte i går satt i land på Somalias kyst, heter det i en pressemelding fra Søværnets Operative Kommando.
Da piratskipet ble stanset, fant danskene 18 gisler fra henholdsvis Pakistan og Afghanistan om bord. De var den opprinnelige besetningen på skipet, som tidligere var kapret av somalierne.
To av gislene ble drept under aksjonen, og saken er nå under gransking av det danske forsvaret.
- Les også: Somaliske pirater angripes av NATO
Kapring til sjøs
- Falske pirater lurer journalister
- Sier ja til væpnede vakter på skip
- Fransk tankskip trolig kapret
- Beryktet Somalia-pirat gir seg
- Tankskip kapret utenfor Togo
- Bortført av pirater i Nigeria
- Dansk krigsskip lot pirater gå fri
- To skotne og drepne av piratar
- Navy Seals 6 tok også bin Laden
- Dansk seilerfamilie snakker ut
- Spesialstyrke befridde piratgisler
Nyheter fra verden
- Nye opptøyer i Stockholm
- Amerikanske droner drepte Awlaki
- – Mange reddet av tornadorom
- Borgermester i crack-skandale
- Pakistansk politi: Bestillingsdrap
- Venn av Boston-bomber tilsto drap
- Mann pågrepet for IRA-angrep
- Brutalt gateangrep i London
- Avliver 10.000 hester i Australia
- Zimbabwes grunnlov endelig signert




