19.05.2013

Radioaktiv morsmelkerstatsning

Reaktor nummer 3 ved Fukushima Daiichi atomkraftverk (Foto: HO/Reuters)

Det er oppdaget radioaktivitet i japansk morsmelkerstatning som trolig skyldes atomulykken i Fukushima.

Foto: HO/Reuters

Det radioaktive stoffet cesium er oppdaget i en type japansk morsmelkerstatning. Produsenten trekker tilbake 400.000 bokser fra butikkene.

Matvareprodusenten Meiji mistenker at cesiuminnholdet har sammenheng med de radioaktive lekkasjene ved et atomkraftverk i Fukushima tidligere i år, melder nyhetsbyrået Kyodo.

Lekkasjene oppsto som en følge av at reaktorene ble skadd i jordskjelvet og av den påfølgende tsunamien 11. mars.

Meiji-aksjene raste på Tokyo-børsen tirsdag som følge av avsløringen.

Det er første gang at radioaktivt cesium er funnet i morsmelkerstatning siden naturkatastrofen, opplyser det japanske helsedepartementet.

Forekomsten er på 30,8 becquerel per kilo, noe som er mindre enn myndighetenes grense på 200 becquerel per kilo. Babyer er imidlertid mer sårbare enn voksne for radioaktive stoffer, dermed fjernes produktet.

(NTB)
Siste utenriksnyheter

Nyheter fra verden