20.05.2013

Gaddafi begravet på hemmelig sted

En Gaddafi-plakat full av kulehull i Tripoli. (Foto: YOUSSEF BOUDLAL/Reuters)

En Gaddafi-plakat full av kulehull i Tripoli.

Foto: YOUSSEF BOUDLAL/Reuters

Muammar al-Gaddafi ble gravlagt ved daggry på ukjent sted, sier et medlem av Libyas overgangsråd.

Muammar al-Gaddafi

Gaddafi i Tripoli i 2004
Foto: FRANCOIS MORI/Ap
  • Født i 1942, angivelig i et beduintelt nær Sirte.
  • Studerte først geografi, men avbrøt studiene og begynte i stedet på militærakademiet i Libya. Fikk også militærtrening i Storbritannia.
  • Tok makten fra kong Idriss i et kupp 1. september 1969. Forfremmet senere seg selv til oberst.
  • Ga ut sin Grønne bok i 1977 der han presenterer ideer om en tredje vei mellom kapitalisme og sosialisme og tanker om direkte demokrati.
  • Samme år endret han statens navn til Den arabiske folkedemokratiske republikk Libya med en styreform kalt jamahiriyah (massenes stat).
  • Tok ved årtusenskiftet initiativ til et bredere afrikansk samarbeid som førte til opprettelsen av Den afrikanske union (AU) i 2002.
  • Gaddafis regime støttet en rekke motstands- og opprørsbevegelser og anklages for å ha bidratt til terroraksjoner, bl.a. bombeeksplosjonen i et fly over Lockerbie i 1988.
  • 15. februar 2011 brøt det ut et opprøret mot Gaddafis regime i Libya.
  • 23. august inntok opprørerne Muammar Gaddafis hovedkvarter i Tripoli, men Gaddafi hadde flyktet.
  • Han ble såret og tatt til fange i Sirte 20. oktober, og døde samme dag.

Det er Al Jazeera som melder om begravelsen i dag.

Til beskuelse

Liket av Libyas avsatte leder ble i natt fjernet fra kjølerommet der han har ligget til beskuelse for de som ønsket å se ham død siden han ble tatt til fange og drept torsdag i forrige uke.

I går var liket i en dårlig forfatning, og døren til kjølerommet ble stengt.

– Militærrådet i Misrata tok ham til et ukjent sted, sier sikkerhetsvakten Salem al-Mohandes til Al Jazeera.

Også liket av sønnen Mutassim, og av en av Gaddafis rådgivere, ble fjernet. Det er antatt at alle tre ble gravlagt på samme sted.

LES OGSÅ: - Gaddafi begraves tirsdag

LES OGSÅ: – Gaddafis sønn på flukt

Fryktet vandaler

Overgangsrådet har diskutert om de skulle gi Gaddafi en offisiell begravelse eller begrave ham i stillhet.

Frykten for at gravplassen skulle bli et sted hvor tilhengerne hans ville dyrke ham som en helt, har ført til at han fikk en hemmelig grav. Det har også vært fare for at et offisielt gravsted ville blitt vandalisert av folk som hater ham.

Uenigheten og diskusjonene rundt hva som skulle skje med den døde lederen, har ført til spekulasjoner om hvorvidt overgangsrådet er i stand til å regjere Libya.

Før Gaddafi ble begravet, ble liket obdusert. Det er fortsatt uklarheter rundt drapet.

Overgangsrådet har etter internasjonalt press satt ned en kommisjon som skal etterforske drapet.

LES OGSÅ: Set ned foten for Gaddafi-obduksjon

Muammar al-Gaddafi skal være gravlagt et sted i Libyas ørken. Muslimske imamer skal ha vært til stede under begravelsen.

LES OGSÅ: Ikke alle vil feire Gaddafis død

Kø for å se den drepte Gaddafi i Misrata (Foto: SAAD SHALASH/Reuters)

Libyerne har stått i kø hver dag siden Gaddafi ble drept for å se liket.

Foto: SAAD SHALASH/Reuters

Siste utenriksnyheter

Nyheter fra verden