Dansk sersjant straffet soldater med livsfarlige oppdrag i Afghanistan

Den danske kronprinsessa, Mary, besøkte de danske soldatene i Helmand-provinsen i november 2009.
Foto: Det danske forsvarsdepartementet/AFPEn sersjant i den danske Afghanistan-styrken har pressa unge soldater for penger. De som ikke betalte, ble tvunget til å gå fremst under livsfarlige operasjoner i Helmand-provinsen.
Publisert 30.06.2011 12:34. Oppdatert 30.06.2011 13:55.
- Skriv ut
En sersjant i den danske Ligardens Charlie-styrke i Afghanistan har lenge praktisert et bot- og straffesystem blant soldatene sine, melder den danske avisa Ekstra Bladet.
Daglig ble soldater pressa til å betale sersjant penger dersom de gjorde små feil under øvelsene. Straffen for å ikke betale, var dødsfarlig.
Straffa med plass i skuddlinjen
Soldater som nekta å betale, ble straffa med en plass i fremste rekke under de farlige operasjonene i den urolige Helmand-provinsen, der de danske soldatene har sin base. Det skriver den danske avisa Politiken.
Den 33 år gamle sersjanten ble ifølge Ekstra Bladet sikta for truslene etter at han ble tatt med over 170.000 danske kroner i kontanter og ei straffeliste i Camp Bastion i Afghanistan.
Det blir avslørt i fortrolige papirer fra militærpolitiet som den danske avisa har fått tak i. Forholdet blir også bekrefta av tidligere utstasjonerte soldater i ISAF-styrken.
Bøter på 500 dollar
Fakta om beslaget hos den danske sersjanten
Militærpolitiet konfiskerte penger og utstyr da de gjennomgikk den danske offiserens leilighet tidligere i år:
- 32.620 dollar
- 21 euro
- 40 engelske pund
- 750 danske kroner
- Én datamaskin
- Liste over skyldige
- 18 USB-nøkler med ulike navn
- To eksterne harddisker
- Annet datautstyr
Kilde: Ekstra Bladet
Ifølge soldatene ble det gitt bøter på opp til 500 dollar dersom man dummet seg ut under øvelse. Og dersom soldatene overtrådte den militære straffe- og disiplinlov, for eksempel ved å avfyre et vådeskudd, måtte de betale 200 dollar i kontant betaling til sersjanten.
Flemming Vinther, formann for konstabel- og korporalforeninga, er rysta over avsløringa.
– Det høres helt uakseptabelt ut og langt over streken at soldater skal betale vilkårlige bøter for å begå feil i tjenesten. Deres rettssikkerhet blir jo satt helt ut av kraft, sier han til Ekstra Bladet.
Hæren varsler sanksjoner
Avisa var i går i kontakt med den sikta sersjanten fra Livgarden, men han ville ikke kommentere forholdet. Forsvarets revisorkorps bekrefter at de kjører en sak mot den sikta sersjanten, men de ønsker ikke å kommentere saken ytterligere.
Hærens operative kommando (HOK) sier at dersom anklagene mot den 33 år gamle sersjanten stemmer, vil det få store konsekvenser.
– Viser det seg at disse anklagene er riktig, er det fullstendig uakseptabelt at våre soldater på denne måten har brukt uautoriserte maktmidler. Det er absolutt ikke akseptabelt, sier Jørgen Høll, som er sjef for operasjonsdivisjonen i HOK, til Politiken.
Han vil ikke si noe konkret om hvilke sanksjoner 33-åringen kan vente seg, men understreker at tiltakene vil være så markante at man ikke trenger å gjøre noe mer med saken.
Det norske forsvaret kjenner ikke til lignende forhold blant de utsendte soldatene fra Norge, og vil ikke kommentere saken ytterligere.
Afghanistan
- Nettmøte om «Exit Afghanistan»
- ISAF tilbake i Faryab-provinsen
- – Hjelper ikke med evne uten vilje
- Ap og Høyre vil ikke evaluere nå
- Imperienes kirkegård
- Ny dokumentarserie om Afghanistan
- Fra vondt til verre i Afghanistan
- Afghanske unge er redde hele tiden
- Fornøyd med innsaten
- – Sa at det var farlig å fly
- Millioner fra CIA går til Karzai




