21.05.2013

– Populær blogger bortført i Syria

Et falskt bilde av det som ble hevdet å være Amina Abdallah (Facebook)

Tre menn dro bloggeren Amina Abdallah inn i en bil mandag kveld. Ingen vet hvor hun befinner seg eller hvem som tok henne.

Facebook

Den lesbiske forfatteren av bloggen «A Gay Girl in Damascus», meldes bortført i Syria. Amina Abdallah er kjent for sine ærlige innlegg om demonstrasjonene i Syria, politikk og om å være homofil i hjemlandet.

Amina Arraf, som blogget under navnet Amina Abdallah, har dobbelt statsborgerskap, syrisk og amerikansk.

På grunn av bloggen «A Gay Girl in Damascus» har hun fått mange tilhengere over hele verden på grunn av blandingen av regimekritikk, humor og poesi. Abdallah har også vært åpen om situasjonen for homofile og andre tabubelagte temaer.

Folkeopprøret i Syria

Syriske soldater
Foto: Bilal Hussein/Ap
  • Syria har vært styrt av den syriske grenen av det panarabiske Baath-partiet siden 1963. I 1970 tok Hafez al-Assad makten, mens sønnen Bashar overtok som president i 2000.
  • Landet har siden midten av mars vært preget av sammenstøt mellom demonstranter og politi.
  • Demonstrantene krever demokratiske reformer, større friheter og regimets avgang.
  • Ifølge FN har volden i Syria per 30.06. kostet minst 1350 menneskeliv. Minst 10.000 er arrestert eller savnet siden 15. mars.
  • Over 10.000 syrere har flyktet til nabolandene, ifølge FN. Minst 5000 befinner seg i Tyrkia.
  • I månedskiftet mai/juni gav presidenten generelt amnesti til medlemmer av politiske bevegelser i landet. 450 politiske fanger er også løslatt fra fengsel, men presidentens avgang og politisk frihet er krav som opposisjonen sier de ikke er villige til å fire på.
  • Kilde: NRK/NTB
Bashar al-Assad (Foto: BENOIT TESSIER/Reuters)

Syrias president Bashar al-Assad nekter å gi etter for folkeopprøret.

Foto: BENOIT TESSIER/Reuters

Borført av Assad-tilhengere

Mandag kveld ble hun bortført da hun og en venn var på vei til et møte i Damaskus. Bortføringen ble meldt på bloggen hennes av en slektning.

«Amina ble tatt av tre menn i begynnelsen av 20-årene. Ifølge vitnet (som ikke ønsker å si hvem hun er) hadde bortførerne våpen», skriver Abdallahs kusine Rania Ismail.

«Amina slo til en av dem og og ba vennen sin gå og finne faren hennes. En av mennene la hånden over munnen hennes og dro henne inn i en bil med et Basel Assad-klistremerke».

Basel Assad er broren til president Bashar al-Assad, og ble regnet som Syrias neste president før han døde i en bilukykke i 1994.

Vet ikke hvem som har henne

Borførte Abdallah holdt nå på å skrive en bok, og ble mer og mer populær mens hun blogget om den syriske opposisjonen. Flere støttegrupper ble i går kveld opprettet på Facebook, og på Twitter brukes hashtag #FreeAmina.

Abdallahs kusine skriver på bloggen hennes at det er ukjent om hun er fengslet eller holdes fanget et annet sted i Damaskus.

Syria har minst 13 forskjellige sikkerhetsstyrker, forskjellige politiavdelinger, samt militser og gjenger.

«Vi vet ikke hvem som tok henne, så vi vet ikke hvem vi skal spørre om å få henne tilbake. Det er mulig at de sender henne ut av landet,» skriver kusinen på bloggen.

«Fra erfaringen med andre familiemedlemmer her, tror vi at det er mulig at hun blir løslatt ganske raskt. Dersom de hadde ønsket å drepe henne, hadde de allerede gjort det.»

10.000 arrestert siden mars

Abdallah ble mer og mer oppgitt over myndighetene i Syria, og søndag skrev hun: «De må gå av. De må gå av raskt. Det er ikke mer å si».

26. april i år skrev Abdallah i bloggen sin om hvordan sto imot da to sikkerhetsagenter kom til hjemmet deres for å arrestere henne, mens de truet med å voldta henne og beskyldte henne for å være involvert i et kupp.

Menneskerettighetsgrupper sier at over 10.000 mennesker er arrestert av myndighetene siden demonstrasjonene begynte i midten av mars i år. Både barn og kvinner er blant de arresterte, og det rapporteres om ille behandling og tortur.

Demonstrantene ønsker å ende Assad-familiens over 40 år lange tid som regimeledere.

Fakta om Syria

  • Syria har vært styrt av den syriske grenen av det panarabiske Baath-partiet siden 1963. I 1970 tok Hafez al-Assad makten, mens sønnen Bashar overtok som president i 2000.
  • Landet har siden 15. mars vært preget av sammenstøt mellom demonstranter og politi. Demonstrantene krever demokratiske reformer, større friheter og regimets avgang.
  • Over 1000 mennesker er drept og ytterligere 8000 pågrepet siden demonstrasjonene startet, ifølge FN og menneskerettsgrupper.
  • Demonstrasjonene har vært sentrert i byene Deraa, Latakia, Homs og Banias, men har også spredd seg til hovedstaden Damaskus’ forsteder.
  • Minst 4000 mennesker skal ha flyktet fra Syria til Libanon som følge av uroen.
  • EU har innført sanksjoner mot 13 representanter for det syriske regimet. Sanksjonene støttes av Norge.
  • USA har innført sanksjoner mot president Assad og en rekke andre regimetopper. (NTB)
Siste utenriksnyheter

Nyheter fra verden