Vil ha Nefertiti hjem til Egypt

Angela Merkel kikker på bysten av Nefertiti på museet i Berlin.
Foto: POOL/ReutersDen egyptiske regjeringen ber nå offisielt om at Tyskland leverer tilbake en 3300 år gammel byste av oldtidsdronningen Nefertiti. Bysten ble i sin tid fjernet fra Egypt på ulovlig vis, blir det hevdet.
Publisert 24.01.2011 14:49.
- Skriv ut

Bysten av dronning Nefertiti sett forfra.
Foto: OLIVER LANG/AFPKulturdepartementet i Kairo opplyste mandag at anmodningen om tilbakelevering er sendt til myndighetene i Berlin.
Jurister og eksperter på kulturminner har de siste fire årene arbeidet med grunnlaget for kravet som nå legges fram.
– Regjeringen i Egypt føler seg overbevist om at de tyske myndighetene vil hjelpe til med å få bysten sendt hjem, heter det i en kunngjøring fra Egypts øverste råd for fortidsminner. Men tyskerne har tidligere stilt seg skeptiske til slike krav.
De mener at bysten ble kjøpt på lovlig vis av en tysk samler som tok den med seg til Berlin, og at den dessuten er for skjør til å bli flyttet.
Bysten ble funnet av arkeologen Ludwig Borchardt under utgravninger i Egypt i 1912.
Nefertiti levde fra rundt år 1370 til rundt år 1330 før Kristus og var gift med faraoen Amonhopet IV.
Bysten av henne inngår i samlingene i Neues Museum i Berlin, og tyskerne har siden 1930-tallet gjentatte ganger avvist anmodninger om å sende den tilbake til Egypt.
Les: Egypt krever Nefertiti-byste
Les: Frankrike returnerer steinstøtter
Egypt
- 2000 står fast ved grenseovergang
- Kritiserer Egypts nye regjering
- Mubarak-rettssak utsatt til 8. juni
- Mubaraks ankesak avbrutt
- Dropper saken mot egyptisk komiker
- Truer med å stenge TV-stasjon
- Kjendis arrestert for president-hån
- – Lovet løslatelse senest mandag
- Aukande lovløyse på Sinai
- – Kidnappere krever fanger løslatt
- Norsk turist kidnappet i Sinai




