Folkvord måtte bli igjen på Kypros

Erling Folkvord måtte bli igjen på Kypros.
Foto: Junge, Heiko/ScanpixBare tre personer fikk lov av tyrkiske myndigheter til å slå seg sammen med aksjonistene som seiler mot Gazastripen. Erling Folkvord ble stående igjen på kaia.
Publisert 29.05.2010 17:43. Oppdatert 29.05.2010 17:50.
- Skriv ut
Rødt-politiker og tidligere stortingsrepresentant Erling Folkvord var med i gruppen som sto fast i Kypros kort tid før den såkalte frihetsflåten skulle seile mot Gazastripen lørdag.

Ismail Haniyeh er leder for Hamas på Gazastripa.
Foto: Hatem Moussa/ApMen han ble stående igjen på kaia da båten Challenger la fra kai for å slutte seg til flåten rett før klokken 17 lørdag.
Bare tre medlemmer av gruppen på rundt 15 personer fikk tillatelse av tyrkiske myndigheter til å seile ut i internasjonalt farvann for å slutte seg til aktivistene. Flåten lå lørdag rundt 120 nautiske mil fra Gaza-kysten.
For ikke å forsinke flåten med flere forhandlinger med myndighetene valgte gruppen å godta at bare den svenske forfatteren Henning Mankell, riksdagsmedlemmet Mehmet Kaplan og legen Victoria Strand fikk bli med båten ut til flåten.
LES OGSÅ: Gaza-konvoien redusert
LES OGSÅ: Israel blokkerer forsyninger
LES OGSÅ: Sommerleir i Gaza angrepet
– Israelsk press

Ismail Haniyeh blir eskortert ut i båt for å kikke etter aksjonistene.
Foto: MAHMUD HAMS/Afp– Dette var til slutt gruppas eget forslag. De tre har de egenskapene denne kampanjen trenger, sier Folkvord til NTB.
Han er sterkt kritisk til israelske myndigheter, som han beskylder for å ha lagt utilbørlig press på både gresk- og tyrkisk-kypriotiske myndigheter for å hindre aktivistene på slutte seg til flåten. Han mener dette blant annet har resultert i at politiet har fotfulgt gruppen og overvåket dem fra lufta med helikopter.
Politiet skal minst tre ganger ha hindret aktivistene i å gå legge fra kai.
– Begrensningene på vår bevegelsesfrihet bidrar bare til å ytterligere rette verdens oppmerksomhet mot den langvarige og totale begrensningen av Gaza-beboernes bevegelsesfrihet, sier Henning Mankell i en pressemelding fra organisasjonen Ship to Gaza.
Mistenker sabotasje
Minst to av båtene i flåten fikk tekniske problemer på Kypros. Ifølge Audrey Bomse i organisasjonen Free Gaza har to av båtene fått problemer med hydraulikken i styringssystemene, og siden dette skal ha skjedd under «mistenkelige omstendigheter», mistenker arrangørene at båtene er sabotert.
Konvoien skal sette kurs mot det Hamas-kontrollerte Gaza lørdag, men regner ikke med å være fremme før søndag.
– Det er fordi vi ikke vil ta oss inn til Gaza i mørket, sier Bomse.
Den israelske hæren har sagt at den vil bruke makt for å stanse konvoien.
Hamas-leder Ismail Haniyeh sier ifølge avisa Haaretz at palestinerne har vunnet dersom Israel «opptrer som pirater» og angriper konvoien.
Midtøsten
- Datterens drapsmann får æreslønn
- Boikotter Isral-konferanse
- Google anerkjenner Palestina
- - Palestinsk bombemann drepen
- Forstå sunni/sjia-konflikten
- Palestinernes statsminister går av
- Fnyser av Kerrys fredsinitiativ
- Frykter opptøyer sprer seg
- FN stoppar matdistribusjon i Gaza
- Hackere angiper Israel på søndag
- Obama lover Syria-hjelp til Jordan
Nyheter fra verden
Brite pågrepet for barnedrap - Bråk mellom salafister og politi
- Offensiv mot opprørskontrollert by
- Privatisering skaper fotballstorm
- 24-åring pågrepet for gullsmedran
- Lottogevinst på 3,5 milliarder
- Toppolitikar drepen i Pakistan
- Flere drept i angrep i Irak
- Farvel til et kriserammet Europa
- Tre skutt under ran i Sverige




