11.02.2012

Vilks har øksa klar

Lars Vilks (Foto: Jurek Holzer 30072/SCANPIX)

Lars Vilks har mottatt trusler tidligere.

Foto: Jurek Holzer 30072/SCANPIX

Den drapstruede karikaturtegneren Lars Vilks sier han har en øks liggende, klar til bruk på grunn av de skjerpede truslene mot ham.

Den drapstruede karikaturtegneren Lars Vilks sier at siden truslene mot ham er skjerpet, har han en øks liggende hjemme.

- Jeg har forberedt meg på forskjellige måter og har en øks her, dersom noen skulle komme gjennom vinduet, sier Vilks til det svenske nyhetsbyrået TT.

Sju arrestert for trusler

Nyhetsbyrået AFP meldte tidligere i dag at sju personer er pågrepet, mistenkt for å ha planlagt å drepe den svenske karikaturtegneren Lars Vilks.

Ifølge politiet i Irland er de pågrepne muslimske aktivister fra Marokko og Jemen, men de skal ikke være medlemmer av noen terroristorganisasjoner. De fire mennene og tre kvinnene er bosatt i Irland.

Säpo kjente til truslene

Alt tyder på at det svenske sikkerhetspolitiet, Säpo, kjente til truslene mot tegneren. Säpo var underrettet før irsk politi pågrep de sju personene.

– Vi var underrettet om pågripelsene før de fant sted, sier pressemedarbeider Mattias Lundholm i Säpo til Politiken.dk.

Lars Vilks (Foto: HARRY SOREMSKI/AFP)

Lars Vilks stilte ut tegningen som viste Muhammeds hode på en hundekropp.

Foto: HARRY SOREMSKI/AFP

Men sikkerhetspolitiet vil ikke bekrefte om saken dreier seg om drapsplaner mot den svenske karikaturtegneren.

Säpo vil ikke utdype hvilket trusselbilde Lars Vilks står over for.

Tegnet Muhammed som en hund

Selv sier han til nyhetsbyrået TT at han i forbindelse med truende telefonsamtaler fra Somalia i begynnelse av året, fikk vite at trusselbildet mot ham er skjerpet, i følge Säpo.

Vilks har angivelig utløst vrede blant mange muslimer, og mottatt en rekke trusler, etter at han tegnet hodet til profeten Muhammed på en hundekropp i 2007.

Samme år skal Al-qaida ha satt en pris på hodet til Vilks, samt redaktøren i Nerikes Allehanda, som publiserte tegningen.

Ifølge TT virket Vilks overrasket over at sju personer er pågrepet i Irland, mistenkt for å ville ta livet av ham.

– Jeg trodde ikke det lå så mye i det, sier han.

Han legger til at i tillegg til å ha en øks, har gjort en rekke andre tiltak for å beskytte seg.

Siste utenriksnyheter

Nyheter fra verden

NRK Butikken

Neste sending: Urix

Urix

NRK2, mandag 13.2. kl. 22.10 | Legg i kalender[?]

Utenriksmagasin med intervjuer, reportasjer og kommentarer. Programleder: Christian Borch

Flere sendinger

Podkast

http://podkast.nrk.no/program/urix.rss

Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!

Kontakt

E-post: urix@nrk.no

Telefon: 23048000

NRK Nyheter, 0340 Oslo

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

Neste sending: Verden på lørdag

Verden på lørdag

NRK P2, lørdag 11.2. kl. 11.03 | Legg i kalender[?]

Flere sendinger

Podkast

http://podkast.nrk.no/program/verden_paa_loerdag.rss

Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!

Kontakt

E-post: vpl@nrk.no

Telefon: 23048000

NRK Nyheter, 0340 Oslo

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.