19.03.2010

Haiti-mann kan ha overlevd fire uker i ruinene

Denne mannen sier han er den reddede mannen bror (Foto: Kena Betancur/Scanpix/Reuters)

Denne mannen sier han er den reddede mannens bror.

Foto: Kena Betancur/Scanpix/Reuters

En 28-årig haitianer som ble trukket ut levende fra en ruin i Port-au-Prince mandag, kan ha ligget fastklemt siden jordskjelvet 12. januar.

Det rapporterte leger mandag, ifølge CNN.

28-åringen ble funnet i ruinene til et marked hvor han hadde solgt ris. Det opplyste familien hans til feltsykehuspersonell fra University of Miami.

Mannen led av ekstrem dehydrering og underernæring, men det virket ikke som han hadde alvorlige klemskader.

Les også: - Over 200.000 døde i Haiti

- Han var utmagret. Han hadde ikke fått noe å spise på en ganske lang stund. Han hadde åpne sår som verket på begge føttene, sier Dr. Mike Connolly fra Miami-universitet.

Saken fortsetter under bildet.

Leger fra universitetssykehuset i Miami (Foto: Kena Betancur/Scanpix/Reuters)

Leger fra universitetssykehuset ved The University of Miami bekrefter at de mottok 28-åringen.

Foto: Kena Betancur/Scanpix/Reuters

Personene som brakte mannen til sykehus sier at de fant ham mens de gravde ut markedet, opplyser Connolly.

- Må ha fått vann

28-åringen sier til leger at noen har gitt ham vann mens han lå fastklemt. Men leger uttaler til CNN at han hørtes forvirret ut, og at det til tider virket som han trodde han fortsatt var innesperret i ruinene.

Kvinnen som sier hun er den reddedes mor (Foto: Kena Betancur/Scanpix/Reuters)

Kvinnen som sier hun er den reddedes mor.

Foto: Kena Betancur/Scanpix/Reuters

Connolly mener mannen må ha fått noe vann den siste måneden for å kunne ha overlevd. Han er ikke sikker på hvordan han har klart det.

- Til å begynne med er jeg sikker på at han har vært ved bevissthet. Kanskje klarte han å få tak i ressurser av noe slag, sier Connolly til CNN.

Det er nesten en måned siden jordskjelvet som målte 7 på Richters skala og la Haitis hovedstad Port-au-Prince i grus. Jordskjelvet har krevd over 200.000 menneskeliv.

Haitis regjering erklærte at leteaksjonen etter folk var over den 23. januar, men overlevende ble funnet så sent som 27. januar.

ALT OM: Jordskjelvet i Haiti

Jordskjelvskadene i Haiti

Jordskjelvet på Haiti
Foto: J. Samad/Scanpix/AFP
  • Haiti, ett av verdens fattigste land, ble rammet av et voldsomt jordskjelv med styrke på 7,0 tirsdag 12. januar.
  • Jordskjelvet kostet over 200.000 mennesker livet.
  • 300.000 mennesker er skadd og rundt 1,5 millioner er hjemløse.
  • Infrastruktur som veier og vann- og strømledninger ble ødelagt. Mangel på elektrisitet, rent vann og drivstoff gjorde at hjelpearbeidet kom seint i gang.
  • I om lag 15 prosent av hovedstaden Port-au-Prince er mer enn to tredeler av bygningene ødelagt.
  • På overfylte sykehus arbeider leger og sykepleiere under meget vanskelige forhold for å hjelpe skadde.
  • Rester av sammenraste hus sperrer gater og veier og gjør det vanskelig å få nødhjelp ut til jordskjelvofrene.
  • USA, Brasil og Canada samordner hjelpetiltakene.