- Som en ildkule steg til værs
Gasskraftverket ligger i ruiner etter eksplosjonen søndag.
Redningmannskaper lette i dag etter flere omkomne i ruinene av gasskraftverket i Middletown i Connecticut i USA etter den voldsomme eksplosjoneni går.
Publisert 08.02.2010 08:10. Oppdatert 08.02.2010 08:25.
- Skriv ut
- Det var som en ildkule steg til værs, sa en av naboene til gasskraftverket, Scott Hartmann.
Eksplosjonen var så kraftig at vindusruter ble knust flere kilometer unna og folk i nærheten trodde det var jordskjelv.
– Jeg kjente at bakken ristet og trodde et tre hadde falt i nærheten, sier Ethan Gollar, som bor 12 kilometer fra Middletown.
Les også: Minst fem drept i gass-eksplosjon
Bruker hunder i søket
Det pågår fremdeles en stor redningsaksjon i Middletown. Redningsmannskaper og letemannskaper bruker hunder i søket etter overlevende og døde i ruinene.
Ingen vet hvor mange mennesker som var på jobb da eksplosjonen skjedde. Fem mennesker er så langt funnet omkommet, 12 er skadet.
Brannvesenet sier at en gasslekkasje under testrensing av gassledningene i anlegget ser ut til å være årsaken til den massive eksplosjonen.
Flere titall sykebiler fra hele regionen, brannbiler og flere helikoptre kom til stedet umiddelbart etter eksplosjonen, som skjedde søndag formiddag.
Kart
Stor forvirring
I begynnelsen var forvirring stor om hvor mange som kunne ha vært til stede og hvor mange som mistet livet. Myndighetene gjorde det klart at det kunne dreie seg om et stort antall døde,
– Det er lik overalt, sa en person på stedet kort etter at det smalt, og myndighetene kalte situasjonen uoversiktlig.
– Meldingene varierer mellom noen få til kanskje så mange som 50 døde, sa Brian Albert ved Middlesex-sykehuset rett etter eksplosjonen mens skadde ble brakt inn
En talsmann for brannvesenet sa at man først mente at det var rundt 50 arbeidere til stede, mens Giuliano sa at det kunne være mellom 100 og 200.
– Men heldigvis har jeg hørt at de fleste som jobbet der, ble evakuert fra bygningen da de gjennomførte testen, sa han.
Skulle bli det største i New England
Kraftverket var under bygging, og det var mange anleggsarbeidere fra forskjellige firmaer på jobb.
Kleen Energy-kraftverket, som har en kapasitet på 620 megawatt, skulle bli det største i New England når det ble startet opp senere i år.
Det er basert på naturgass og et turbinsystem som utnytter gjenbruk av overflødig varme, og skulle derfor bli spesielt effektivt.
Mye av utstyret, som er levert av Siemens i Tyskland, var i ferd med å installeres, men var ennå ikke satt i virksomhet.
Det har ikke tidligere vært noen ulykker eller brudd på sikkerhetsbestemmelsene ved anlegget, som etter planen skulle startes opp senere i år.
(NTB)USA
- Småfly nødlandet - jogger døde
- Konsulatansatt drept i Mexico
- Russland og USA nær en avtale
- Støvskadde får erstatning
- Frykter mer muslim-diskriminering
- FN krever granskning av tortur
- 6000 personer har fått flyforbud
- Ville ikke blitt noen Irak-invasjon
- Ekstremgrupper tredoblet i USA
- Tyrkia raser mot kongressvedtak
- Washington tillater homoekteskap


