19.03.2010

Blander katastrofefilm og dokumentar

Målet med filmen er å påvirke klimatoppmøtet i København.

Hvor dumme kan menneskene være? Hvordan kan vi styre mot undergangen uten å gjøre noe? Det er de store spørsmålene i filmen «The Age of Stupid».

Se innslag om filmen fra Urix ved å trykke på bildet øverst i artikkelen.

Se Urix i Nett-TV

Blander virkelighet og animasjon

Filmen «The Age of Stupid» er en dramadokumentar om miljøutfordringene vi står overfor.

Animasjon, science fiction, drama og dokumentasjon blir blandet i filmen som har tatt seks år å lage.

Oscar-nominerte Pete Postletwaite spiller en gammel mann som lever alene i en ødelagt verden i år 2055. Han ser i arkivet sitt på reportasjeklipp, nyhetsinnslag og intervjuer fra 1950 til 2008 og spør seg: hvorfor stoppet vi ikke klimautfordringene mens vi ennå hadde sjansen?

Les mer om filmen på IMDb.

Filmen blander sjangre for å vise hva som faktisk har skjedd i verden og for å få frem hvordan fremtiden kan bli, dersom alt går veldig galt med miljøet.

Regissøren fører klimaregnskap

Filmen er regissert av britiske Fanny Armstrong, som har et svært bevisst forhold til miljøet.

Hun forteller at hver brite i gjennomsnitt slipper ut 10 tonn drivhusgass i året.

- I familien min jobber vi hardt for å begrense det et ett tonn hver i året. Det betyr blant annet at vi ikke kan fly. Et flytur fra London til New York vil sprenge klimaregnskapet vårt i tre og et halvt år, sier hun.

Fanny Armstrong og ektemannen (NRK)

Fanny Armstrong og ektemannen fører regnskap over utslippene sine.

NRK

Nå håper Armstrong at den aktuelle filmen «The Age of Stupid» vil skape litt oppstyr før Klimatoppmøte i København i desember.

Filmen vises på NRK2 lørdag 28. november klokken 22.00.

Les: Alt om Klimatoppmøte i København

Les også: Alt om film i NRK