- Regjeringen fratar foreldrene makten til å velge selv

Inger Lise Hansen synes det er trist at kontantstøtten for toåringer nå forsvinner.
Foto: Johansen, Erik/SCANPIXRegjeringen fjerner kontantstøtten for toåringer. Foreldre og familier får mindre valgfrihet, mener KrF.
Publisert 25.09.2009 20:54.
- Skriv ut
Regjeringen vil heller at barnefamilier med innvandrerbakgrunn skal få økt støtte til integrering.
Etter det NRK kjenner til blir dette kompromisset om den omstridte kontantstøtteordningen.
- Les også: Færre mottar kontantstøtte
- De utfaser kontantstøtten
KrF reagerer kraftig på at kontantstøtten for toåringer tas bort.
– Dette er en måte å utfase kontantstøtten på som jeg ikke liker, og jeg tror at dette vil bety at foreldre får mindre makt over egen hverdag, sier nestleder i KrF Inger Lise Hansen.
– Man burde verdsette den jobben som gjøres når foreldre er hjemme med barna sine, sier hun.
Regjeringen fjerner kontantstøtten for toåringer.
Holder barna hjemme
Kontantstøtten
- Kan gis for barn mellom ett og tre år, og for adoptivbarn som ikke har begynt på skolen.
- Støtten gis maksimalt i 23 måneder og barnet må ikke ha heltidsplass i barnehage med offentlig driftstilskudd.
- Kontantstøtten er skattefri og utbetales en gang per måned.
- Kontantstøtte kan ikke etterbetales for mer enn tre måneder før den kalendermåneden du søker.
Kilde: NAV
Fem bydeler i Oslo med stor minoritetsbefolkning har forsøk med såkalt gratis kjernetid i barnehage for fire- og femåringer, det vil si at halve dagen er gratis.
Det har ført til at også disse ungene går i barnehagen. Arbeiderpartiet vil ha mer slik integrering i bytte mot at de godtar fortsatt kontantstøtte for ettåringer, slik Senterpartiet krever.
– I Oslo ser vi at fra 80-90 prosent av noen av minoritetene har barna sine hjemme, og ikke i barnehage. Det fører til at de blir dårlig i norsk, og at ganske mange begynner på skolen uten å beherske norsk, sier Jan Bøhler, leder i Oslo Arbeiderparti.
Man må gjøre andre ting
Men Hansen synes ikke det å fjerne kontantstøtten er veien å gå for å fremme integrering i Norge.
– Jeg tror man må gjøre andre ting. Dette er et velferdsgode som fungerer bra i hele landet. Jeg tror det handler om å erkjenne at vi har familier som gjør en god innsats og jobb, også må man gjøre andre ting for å fremme integrering, sier hun.
Regjeringen Stoltenberg 2005 - 2009
- Politisk thriller frå regjeringa
- - Giskes bil råkjørte
- Vil godta private helse-løysingar
- Trist at kontantstøtten forsvinner
- – SV vinner bistandskampen
- Her spiller Jens miljøtrumfen
- Innfører strengere grensekontroll
- Storberget vil ha ny innsatsstyrke
- Tøft fattigdomsarbeid gjenstår
- - Når aldri målet
- Ledighetskrisen avblåst
Nyheter fra verden
Demonstrasjoner mot norsk leir - Rekordmange på flukt i Afghanistan
- – Svenskene er elleville
- Romney og Santorum i klinsj
- – Minst 32 drept i Irak-angrep
- Victoria har født en prinsesse
- Santorum gir minst til veldedighet
- USA: Syria er «skamløst brutale»
- 10 år siden kulene rammet Savimbi
- Minnemarkering for Berserk
Neste sending: Urix
Urix
NRK2, torsdag 23.2. kl. 15.10 | Legg i kalender[?]Utenriksmagasin med intervjuer, reportasjer og kommentarer. Programleder: Christian Borch. Det lysner i Somalia - verdens mest kaotiske land. Ennå er millioner på flukt, men islamistene er slått tilbake og en mer normal samfunnsorden vokser frem.
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/urix.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: urix@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.
Neste sending: Verden på lørdag
Nettradio
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/verden_paa_loerdag.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: vpl@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

