Vil starte fredsforhandlingar igjen

Israels statsminister og den palestinske presidenten er samde om å starte fredsforhandlingar igjen så snart som mogleg.
Publisert 22.09.2009 19:32. Oppdatert 22.09.2009 20:20.
- Skriv ut
Dette vart stadfesta av Israels statsminister Benjamin Netanyahu etter eit møte mellom han, president Mahmoud Abbas for palestinarane og USAs president Barack Obama i New York i dag, melder Reuters.
- Det hastar med fredsforhandlingar
Tidlegare i dag gav USAs president Barack Obama israelarane og palestinarane streng beskjed om å skunde seg med å starte fredsforhandlingar.
- Suksess er avhengig av at alle partar ser at det hastar, sa Obama før møtet mellom dei tre.
Trass i at utsiktene for noko gjennombrot i forholdet mellom dei to partane er dårlege, har Obama greidd å få Netanyahu og Abbas til å gå med på å møtast.
- Det er på tide å ta til å snakke om forhandlingar. Sluttforhandlingane om dei mest splittande sakene må starte snart, sa Obama før møtet mellom dei tre starta.
Krev større innsats
Obama gjentok at israelarane må avgrense utvidinga av busetjingane. Samstundes rettar han klare krav til palestinarane om å bidra til rørsle i fredsprosessen.
Obama hadde separate møte med dei to partane fyrst, før alle tre kom saman til ein felles samtale. Han varsla at USAs spesialutsending til Midtausten, George Mitchell, skal møte israelske og palestinske forhandlarar igjen neste veke.
Ville ikkje møtast
Israels statsminister Benjamin Netanyahu møter den palestinske presidenten for fyrste gong sidan han kom til makta i mars.
Abbas sto lenge fast på at han ikkje ville møte Netanyahu før Israel stoppa utvidinga av busetjingane på den okkuperte Vestbreidda, men har no endra meining.
Abbas hardt pressa
Dette får han kritikk for frå fleire hald på heimebane. Den islamistiske Hamas-rørsla skuldar Abbas for å dolke det palestinske folket i ryggen ved å møte Netanyahu, skriv den israelske avise Haaretz.
Nokre personar i Abbas si eiga Fatah-rørsle har også åtvara han mot å delta.
Sosialistane i Det palestinske folkepartiet (PPP) meiner at truverde til den palestinske leiarskapen står på spel og har også bede Abbas om å ikkje vere med på møtet.
Medarbeidarane til Abbas' har tona ned verdien av møtet og hevdar at presidenten berre er til stades for å vere høfleg. Det vert også understreka at møtet i New York ikkje er å rekne som forhandlingar av noko slag.
Også Det kvite hus har dempa forventningane om noko gjennombrot i forholdet mellom Israel og palestinarane.
(AFP, NTB, Reuters)Midtøsten
- – Vi vil aldri anerkjenne Israel
- - Abbas har forlate fredsvegen
- Kastet sko etter Ban Ki-moon
- Golflandene ut av Syria
- Hamas-lederen tar ikke gjenvalg
- To drept i angrep på Gazastripen
- Takket Tyrkia ombord i Gaza-skip
- Gaza-leder drept i luftangrep
- Slåsskamp i fødselskirken
- Palestiner drept i luftangrep
- Marsjerte mot «Operasjon støpt bly»
Israel
- Slik fanget de nazisten Eichmann
- Haredim - de som skjelver foran Gud
- Sangkrig i det israelske forsvaret
- Reaksjoner mot ultra-ortodokse
- Åpner for ny utvidelse av bosetning
- Marsjerte mot «Operasjon støpt bly»
- Masseprotest mot religiøs fanatisme
- Clinton høster storm i Israel
- Israels ekspresident må i fengsel
- Netanyahu lar utposter stå
- – Iran vil knuse Israel
Nyheter fra verden
The Sun-journalister arrestert - Sammenstøt i libanesisk by
- Afghanske kvinners liv vises i Oslo
- Boko Haram vil forhandle om fred
- Irans unge ser ingen fremtid
- Millioner tvinges til barnearbeid
- Varsler streiker i Egypt lørdag
- Syria-ambassadør med sterke bilder
- Fotball, liv og død i Egypt
- – Vi vil aldri anerkjenne Israel
Neste sending: Urix
Urix
NRK2, mandag 13.2. kl. 22.10 | Legg i kalender[?]Utenriksmagasin med intervjuer, reportasjer og kommentarer. Programleder: Christian Borch
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/urix.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: urix@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.
Neste sending: Verden på lørdag
Nettradio
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/verden_paa_loerdag.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: vpl@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

