Apple ville dysse ned iPod-eksplosjon

Da 11 år gamle Ellies iPod eksploderte, prøvde Apple å bestikke henne og familien hennes til å tie stille om det.
Publisert 03.08.2009 22:11.
- Kommentarer
- Skriv ut
Ken Stanborough (47) fra Liverpool mistet datteren Ellie sin iPod i bakken for en måned siden.
Det viste seg å være nok til iPoden gikk i luften.
Fløy tre meter opp i luften
– Den lagde en vislelyd og ble varmere og varmere i hånden min. Jeg trodde jeg så litt røyk, sier han, og forteller at han derfor kastet iPoden ut bakdøren.
– Tretti sekunder etterpå hørte jeg et smell, så en sky av røyk, og iPoden fløy 3 meter opp i luften, forteller Stanborough til The Times.
- Les også: iPod kan være farlig i tordenvær
Ville dysse det ned - med penger
Han kontaktet Apple og Argos hvor han hadde kjøpt spilleren. Etter å ha blitt sendt videre flere ganger fikk han snakke med en Apple-ansvarlig.
Apple
- Etablert 1. april 1976 av Steve Jobs og Steve Wozniak.
- Apple er en av verdens største produsenter av datamaskiner, MP3-spillere og programvare.
- Selskapet er mest kjent for sine Macintosh-maskiner, men har også produsert skrivere, skjermer, scannere, MP3-spillere, iPhone og annen forbrukerelektronikk.
- De holder til i Cupertino i California, USA.
(Kilde: Wikipedia)
Så fikk han et brev i posten der Apple avviste alt ansvar, men tilbød å refundere pengene.
I tillegg til dette stod det også i brevet at dersom Stanborough ville ta imot pengene måtte han holde historien hemmelig. Og hvis han brøt tausheten ville Apple saksøke ham.
- Les også: iPod kan bli forbudt på skolen
En rekke lignende saker
Stanborough nektet å signere brevet.
– Jeg synes det som stod i brevet var skrekkelig. Vi ba ikke om kompensasjon, vi ba bare om å få pengene tilbake, sier han til avisen.
Ifølge The Times kom det i forrige uke fram at Apple har prøvd å dysse ned flere saker hvor det har begynt å ryke av iPoden, de har begynt å brenne, og flere eiere har endt opp med brannsår.
En talsmann for Apple sier at de ikke kan kommentere saken, da de ikke ennå har sett på den ødelagte spilleren. Argos, butikken hvor iPoden ble kjøpt, vil heller ikke kommentere saken.
Mer om iPod og iTunes:

Ipod
Illustrasjonsfoto: Jacques Brinon/Scanpix/APiPod og iTunes
- EU vil se på eksploderende Iphone
- Tenåring skadd i iPod-eksplosjon
- Ville dysse ned iPod-eksplosjon
- Spår billigere musikk
- iTunes uten kopisperre
- Verdens dyreste iPod er norsk
- - iTunes blir størst
- Seier for Forbrukerrådet
- EMI gir opp kopisperren
- Positiv til Jobs-utspill
- Jobs skylder på plateselskapene


