21.03.2010

Kvinnelig mafiatopp arrestert

Luisa Terracciano vart arrestert  i Pollena Trocchia utanfor Napoli. (Foto: Mario Laporta/Scanpix/AFP)

Luisa Terracciano ble arrestert i Pollena Trocchia utenfor Napoli.

Foto: Mario Laporta/Scanpix/AFP

64 mistenkte mafiamedlemmer er arrestert, blant annet den kvinnelige klanlederen Luisa Terracciano.

Blant de pågrepne skal det være flere klanledere, opplyser italiensk politi. De fleste av de arresterte tilhører Sarno-klanen, men også flere fra Terracciano-Aristico-Orefice-klanen er satt bak lås og slå.

Gustavo Artistico en av 64 mafiamedlemmer som ble arrestert i Napoli mai 2009 (Foto: MARIO LAPORTA /Scanpix/AFP)

Gustavo Artistico er en av 64 mafiamedlemmer som ble arrestert i Napoli i dag.

Foto: MARIO LAPORTA /Scanpix/AFP

Utpressing og narkotika

– Vi har utstedt arrestordrer på 64 personer som er mistenkt for å være en del av La Camorra-mafiaen, sier en talsmann for politiet i Napoli.

De pågrepne er mistenkt for blant annet utpressing og narkotikatrafikk. Camorraen er regnet for å ha kontroll over store deler av kokain-trafikken i Europa.

Blant de arresterte er 48 år gamle Luisa Terracciano, kona til en av toppene i Terracciano-Aristico-Orefice-klanen. Hun skal ha tatt over ledelsen av klanen etter at mannen ble arrestert tidligere i år.

Sarno-klanen

Et stort privat sikkerhetsselskap, som ble kontrollert av Sarno-klanen, ble stengt i aksjonen i formiddag.

De to som har vært regnet som de mektigste lederne i Sarno-klanen, brødrene Guiseppe og VIncenzo Sarno, ble begge fengslet i april i år. De to har fått mye av "æren" for at Sarno-klanen har blitt en av de aller mektigste i Camorraen.

Metoden har vært å infiltrere de andre familiene, og så etterhvert ta over makten.

Det er bare en drøy uke siden politiet sist slo til mot La Camorra-mafiaen.

19. mai ble 68 medlemmer av Scissionisti-klanen pågrepet i en storstilt anti-mafia-aksjon.

Italiensk politi har de siste årene gjennomført flere storaksjoner mot de ulike mafiagruppene i landet. Mange av lederne sitter fengslet, men det har ikke sett ut til å påvirke forbrytersyndikatenes kriminelle virksomhet.

Mektige grupper

Ved siden av La Camorra i Napoli-distriktet, er det mektige mafiagrupperinger også andre steder i Italia.

Den mektigste i dag er trolig N'drangheta, som holder til i Calabria helt sør på det italienske fastlandet.

Den tredje store er Cosa Nostra på Sicilia, som historisk har vært den mektigste i Italia og som har sterke bånd til utlandet, ikke minst på østkysten i USA.

I dag er trolig både La Camorra og N'drangheta sterkere internasjonalt enn Cosa Nostra.

Italienske soldatar patruljerer gatene i sentrum av Napoli etter politiaksjonen. (Foto: Maria Laporta/Scanpix/AFP)

Italienske soldater patruljerer gatene i sentrum av Napoli etter politiaksjonen.

Foto: Maria Laporta/Scanpix/AFP

Fakta om Camorraen

  • Camorraen opererer i den søritalienske Campania-regionen og har sitt hovedsete i Napoli.
  • Navnet er trolig en sammentrekning av ordet «capo» (sjef) og det napolitanske ordet for gate – «morra». Medlemmene kalles for «cammoristi».
  • Organisasjonen har trolig eksistert siden tidlig på 1800-tallet. Under andre verdenskrig utviklet den seg til en kriminell organisasjon.
  • I moderne tid brukes Camorra om ulike kriminelle organisasjoner, som delvis ligger i strid med hverandre.
  • Mellom 2005 og 2007 er minst 220 mennesker drept av mafiaen, ifølge italienske medier.
  • I fjor ble det kjent at Camorraen hadde tjent store penger å dumpe miljøfarlig avfall fra EU i naturen. Organisasjonens søppelhåndtering førte også til krise i Napoli.
  • Italiensk politi har de siste årene gått hardt til verks mot Camorraen og har gjennomført en rekke aksjoner mot mafiaen.
  • (Kilder: NTB/Wikipedia)

(AFP)