Unnskyld for Berlusconi

Noen i folkemengden i Praha har følt behov for å unnskylde den italienske statsministerens opptreden under NATO-toppmøtet.
Publisert 05.04.2009 13:22.
- Skriv ut
For han har gjort seg bemerket på mange vis, Silvio Berlusconi. Det startet med at han ikke dukket opp til gruppefotografering med de andre på toppmøtets første dag. Årsaken er ukjent.
På NATOs 60-års dag i går var det Barack Obama alle ville ha en bit av, men det var Silvio Berlusconi som stjal showet, skrev NRKs Wenke Eriksen i sin blogg fra Obamas Europa-reise.
LES: Alle vil ha en bit av stjernen
Tysk presisjon
På forsvarsalliansens bursdag sto en opplagt tysk forbundskansler på grensen mot Frankrike og tok imot sine NATO-kolleger. På den franske siden ventet en forventningsfull president på at alle skulle krysse broen mellom de to land. Det skulle symbolidere det forente Europa.
Men Italias statsminister brøt med den tyske presisjonen.

Italias statsminister Silvio Berlusconi snakker i mobilen sin
Foto: MICHAEL KAPPELER/AFPHimler med øynene
Berlusconi går ikke over broen sammen med de andre. Han går i motsatt retning, pratende i sin mobiltelefon. Angela Merkel himler litt med øynene før hun tar med seg NATO-kollegene og går.
At Berlusconis talsmann senere sier at han hadde en viktig samtale som skulle overbevise Tyrkia om at de burde godta dansken Anders Fogh Rasmussen som ny NATO-sjef, hjalp lite.
Noen av Silvio Berlusconis omstridte utspill
Foto: GERARD CERLES/AFP- I november 2008 sier han om Barack Obama at han er "ung, kjekk og solbrent", så han tror det er grunnlag for et godt samarbeid.
- I mars 2006 sier han at han har lest i "Svarteboka mot kommunisme" at de i Maos Kina " ikke spiste barn, men kokte dem for å gjøre jorda mer fruktbar". Han innrømmet senere at det kanskje var en litt tvilsom uttalelse, men at den var ment som en ironisk spøk.
I juli 2003 sier han at en tysk EU-parlamentariker ville passet perfekt som leirsjef i en film om en konsentrasjonsleir. Etter mye rabalder kommer Silvio Berlusconi med en unnskyldning.
- I februar 2002 på EUs utenriksministermøte gjorde han en gest med fingrene bak hodet på den spanske utenriksministeren under gruppefotograferingen. Dette er en italiensk spøk som indikerer at du er hanrei, eller bedratt av din kone. Berlusconi forklarte det med at han bare ville skape en avslappet tone under fotograferingen.
(NRK)
Italia
- Berlusconi snakker uten filter
- Sikta for å glorifisere mafiadrap
- – Har ikke styr på halve økonomien
- Cruisepassasjerer får 84.000 kroner
- EU og Italia kranglar om Napoli
- - Italia, kom deg om bord
- Unndro skatt for en billion kroner
- Her flykter de fra Costa Concordia
- Ga kapteinen ordre om å ta ansvar
- Frykter miljøkonsekvensene
- – Jeg drar aldri på cruise igjen
NATO
- NATO ber Norge kjøpe droner
- USA ut av kampoperasjoner i 2013
- - NATO snart ferdig i Libya
- Over 200 NATO-soldater matforgiftet
- USA advarer europeiske allierte
- Store ressursmangler for NATO
- NATO nekter for å ha bombet hus
- – Bruker hvitt fosfor i Afghanistan
- Misrata-innbyggere trosser Gaddafi
- - Ikke flere norske fly til Libya
- Enighet mellom Tyrkia og NATO
Nyheter fra verden
- The Sun-journalister arrestert
- Sammenstøt i libanesisk by
- Afghanske kvinners liv vises i Oslo
- Boko Haram vil forhandle om fred
- Irans unge ser ingen fremtid
- Millioner tvinges til barnearbeid
- Varsler streiker i Egypt lørdag
- Syria-ambassadør med sterke bilder
- Fotball, liv og død i Egypt
- - Vi vil aldri anerkjenne Israel
Neste sending: Urix
Urix
NRK2, mandag 13.2. kl. 22.10 | Legg i kalender[?]Utenriksmagasin med intervjuer, reportasjer og kommentarer. Programleder: Christian Borch
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/urix.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: urix@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.
Neste sending: Verden på lørdag
Nettradio
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/verden_paa_loerdag.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: vpl@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

