11.02.2012

Ob@m@ får bruke e-post

Obama sjekker e-post (Foto: Jae C. Hong/AP)

Barack Obama får lov til å bruke sin kjære mobile dings til e-post også som president.

Foto: Jae C. Hong/AP

Barack Obama blir den første amerikanske presidenten som får e-post-tilgang i Det hvite hus.

Av sikkerhetsgrunner har ikke tidligere amerikanske presidenter fått lov til å bruke e-post.

Frykten for at korrespondansen til verdens mektigste mann skulle bli hacket eller avlyttet har gjort at verken Bill Clinton eller George W. Bush brukte e-post under sine presidentperioder.

Tidligere har det blitt varslet at også Obama kan glemme å kommunisere på denne måten mens han er president.

Les også: Obama må gå offline

Men nå er det klart at Barack Obama blir den første presidenten som får lov til å bruke e-post, ifølge AFP.

Kompromiss inngått

Talsmann i Det hvite hus Robert Gibbs sier at det er inngått et kompromiss som gir Obama mulighet til å holde e-post-kontakt med sin stab og sine nære venner.

- Sikkerheten er forbedret, slik at det skal være mulig for ham å kommunisere effektivt, men samtidig være beskyttet.

Obama har tidligere uttrykt sterk kjærlighet til sin BlackBerry, som er en mobiltelefon spesielt laget for å kunne sende e-post.

- Jeg har vunnet denne kampen, men jeg tror ikke den fungerer helt ennå, sier presidenten selv.

Spesiell kryptering

Etter valgseieren sa Obama at det tristeste med å skulle bli president, var utsiktene til å måtte kvitte seg med favorittdingsen sin. Han sa at staben ville måtte tvinge den fra ham.

- E-post er bare ett av mange verktøy som jeg vil bruke for å komme meg ut av boblen, slik at folk fortsatt kan nå meg, sier han.

Ifølge Atlantic Magazine skal presidenten bruke en standard BlackBerry, som er utstyrt med en spesielt effektiv krypteringsteknologi, som skal være utviklet av landets fremste eksperter på området.

Etter avlytningsskandalen i forbindelse med Watergate er det nå påbudt at all korrespondanse i Det hvite hus skal arkiveres. Dette innebærer at all e-post Obama sender og mottar – som ikke er av høyst personlig karakter - skal lagres i de nasjonale arkivene.

Siste utenriksnyheter

Nyheter fra verden

NRK Butikken

Neste sending: Urix

Urix

NRK2, mandag 13.2. kl. 22.10 | Legg i kalender[?]

Utenriksmagasin med intervjuer, reportasjer og kommentarer. Programleder: Christian Borch

Flere sendinger

Podkast

http://podkast.nrk.no/program/urix.rss

Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!

Kontakt

E-post: urix@nrk.no

Telefon: 23048000

NRK Nyheter, 0340 Oslo

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

Neste sending: Verden på lørdag

Verden på lørdag

NRK P2, lørdag 11.2. kl. 11.03 | Legg i kalender[?]

Flere sendinger

Podkast

http://podkast.nrk.no/program/verden_paa_loerdag.rss

Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!

Kontakt

E-post: vpl@nrk.no

Telefon: 23048000

NRK Nyheter, 0340 Oslo

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.