CIA: Ikke gå etter bin Laden

CIA mener det kan få alvorlige konsekvenser hvis Barack Obama sender flere tropper inn i Afghanistan for å ta Osama bin Laden.
Publisert 18.11.2008 12:45.
- Skriv ut
- Og jeg mener at å fange eller drepe bin Laden er et viktig aspekt av å stoppe al Qaida. Han er ikke bare et symbol, han er også den operasjonelle lederen av en organisasjon som planlegger angrep mot mål i USA, sa Obama til CBS-programmet søndag.
CBS 60 Minutes: Obama om presidentskapet
Les også: Lover å stenge Guantanamo-leiren
CIA advarer Obama
Obama lovte at han ville finne et nytt fokus og ta styrker ut av Irak og sende dem inn i Afghanistan for å bekjempe Taliban.
Likevel, løftet om å sende 7.000 soldater til Afghanistan blekner etter at militære ledere nå har bedt om 20.000 soldater.
Å finne bin Laden kommer selvfølgelig ikke til å bli enkelt. CIA advarer mot å sende flere tropper inn i Afghanistan fordi det vil ha alvorlige konsekvenser – de amerikanske troppene kommer ikke til å finne bin Laden, og det kan føre til en krig uten ende.
Tidligere CIA-agent Robert Baer mener at bin Laden har ”forsvunnet helt”.

Robert Baer.
Foto: JIM COOPER/APBare med flaks
Baer mener også at det er umulig å sende etterretning til fjellområdene mellom Pakistan og Afghanistan, hvor mange tror at bin Laden gjemmer seg.
- Det trengs en million soldater der oppe for å undertrykke det området, sa Baer.
Baer mener at hvis de finner bin Laden er det mest av alt på grunn av flaks.
Bin Laden ble nesten fanget av amerikanske tropper nær Tora Bora i Afghanistan sent i 2001. Senere mistet amerikanerne ferten av al Qaida-lederen, men de fleste tror han gjemmer seg i det nevnte fjellområdet.
Ingen vil ha 175 millioner
Den amerikanske regjeringen har lovet en dusør på 175 millioner kroner for informasjon som fører til at bin Laden blir fanget. Til tross for at Afghanistan er et av verdens fattigste land er det ingen som har krevd pengene.
Michael Scheuer ledet en CIA-gruppe hvis oppgave var å fange bin Laden. Han tviler nå på at bin Laden vil bli fanget, og han er overbevist om at han er i live.

En Afghansk bonde med Tora Bora i bakgrunnen.
Foto: ENRIC MARTI/APHva om Obama lykkes?
- Vi skal drepe bin Laden. Vi skal knuse al Qaida, lovte Obama under en debatt 7. Oktober.
Hvis Osama blir drept er det svært usikkert hva som blir konsekvensen. Hvem vet hvordan tilhengerne verden rundt vil gjøre?
Samuel Brannen er en internasjonal sikkerhetsekspert ved Center for Strategic and International Studies i Washington DC.
Han mener at å drepe bin Laden vil være et symoltungt øyeblikk som kan forandre mye.
- Men vi vet ikke hva det kommer til å føre til. Blir han en martyr eller kommer det (al Qaida) til å bli en bevegelse uten leder?
(ABCNews/CBSTimesOnline/New York Post)Lyd og video
USA
- Komiker blir senator
- Obama-minister trekker seg
- Bråk med 'den magiske negeren'
- Snø stanser flytrafikken
- «Deep Throat» er død
- Ydmyke bilsjefer på ny tiggerferd
- Bush: - Slik vil jeg bli husket
- Sarah Palin i kalkun-humør
- CIA: Ikke gå etter bin Laden
- «Back to the Future»-stjerne husløs
- Spår nullrente i USA
Nyheter fra verden
- The Sun-journalister arrestert
- Sammenstøt i libanesisk by
- Afghanske kvinners liv vises i Oslo
- Boko Haram vil forhandle om fred
- Irans unge ser ingen fremtid
- Millioner tvinges til barnearbeid
- Varsler streiker i Egypt lørdag
- Syria-ambassadør med sterke bilder
- Fotball, liv og død i Egypt
- - Vi vil aldri anerkjenne Israel
Neste sending: Urix
Urix
NRK2, mandag 13.2. kl. 22.10 | Legg i kalender[?]Utenriksmagasin med intervjuer, reportasjer og kommentarer. Programleder: Christian Borch
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/urix.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: urix@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.
Neste sending: Verden på lørdag
Nettradio
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/verden_paa_loerdag.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: vpl@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

