Masseprotest mot FN og USA
Hundretusener marsjerte tirsdag gjennom Khartoums gater for å protestere mot FNs krav om at krigsforbrytere skal utleveres til Den internasjonale straffedomstolen i Haag.
Publisert 05.04.2005 19:10.
- Skriv ut
En vakt passer på bokser med dokumenter om overgrep i Darfur. Dokumentene er samlet inn av FN og overlevert Den internasjonale straffedomstolen som en forberedelse til eventuelle rettssaker (Scanpix/AP) Protesten er den klareste styrkedemonstrasjonen som regimet i Khartoum hittil har arrangert mot resolusjonen i FNs sikkerhetsråd om konflikten i Darfur.
Regimet til president Omar al-Beshir står fast på at ingen av de 51 mistenkte krigsforbryterne skal utleveres.
Trafikken i byen stoppet helt opp mens demonstrantene tok seg fram gjennom byen til FNs lokale hovedkvarter, der de ropte slagord mot generalsekretær Kofi Annan.
Men demonstrantene rettet også mye av sin vrede mot den britiske statsministeren Tony Blair og presidentene George W. Bush og Jacques Chirac.
En liten gruppe demonstranter fikk lov til å levere et brev til den franske ambassaden, men adgangen til den amerikanske og den britiske var sperret av politiet.
(NTB)Sudan
- Sudans president besøker sør
- 31 personer bortført i Darfur
- Hundrevis flyktet fra flyktningleir
- Ber Tsjad pågripe Sudans president
- – Demilitarisert sone ved grensen
- Sudan utviser norsk diplomat
- 32 omkom i flyulykke i Sudan
- Sudan og Sør-Sudan har blitt enige
- Kvinne dømt til steining i Sudan
- Seks drept i demonstrasjon i Darfur
- Sudan og Sør-Sudan i fredssamtaler
Nyheter fra verden
Nytt virus tar liv i Saudi-Arabia - Identifiserer Guantanamo-fanger
- Derfor valgte Snowden Hong Kong
- Demonstrerer mot Syria-støtte
- Dødelig monsun-regn herjer i India
- Ordfører i Canade pågrepet
- Forsøker å unngå regjeringskrise
- Iran åpner for atom-samarbeid
- Syria dominerer G8-møtet
- Syriske fedre drepes foran barna




