Betancourts kidnapper beklager

Et av de colombiansk geriljamedlemme som var med på bortføringen av politikeren Ingrid Betancourt i 2002, beklager nå kidnappingen.
Publisert 16.04.2008 13:25.
- Skriv ut
36 år gamle Nolberto Uni Vega sier han angrer «spesielt for Ingrid».
Vega møtte i går norsk tid pressefolk i et fengsel i de sentrale delene av Colombia der han soner en dom på 34 år for bortføring.
Beklagelsen kommer i et et brev adressert president Nicolas Sarkozy. Han gav til en journalist for at det så skulle leveres til Betancourts mor.
Ifølge Uni var bortføringen av politikeren og den tidligere presidentkandidaten ikke planlagt. Hun ble bortført da hun passerte en kontrollpost der FARC-opprørere hadde stående ordre om å bortføre alle politikere de så.
Ikke i dødsfare
Colombianske myndigheter uttalte i helgen at Ingrid Betancourt er alvorlig syk, men ikke i dødsfare.
– Det er en vanskelig situasjon for både henne og de andre gislene, men det er ingen umiddelbar fare for at hun skal dø, slik rykter har hevdet, sier Luis Carlos Restrepo i den colombianske fredskommisjonen.
I forrige uke kom ektemannen til Ingrid Betancourt til jungelen i Colombia for å lete etter spor av sin hustru. Han sier han ikke har hatt noen kontakt med FARC-geriljaen.
Det franske flyet med helseteam som president Nicholas Sarkozy sendte, returnerte til Frankrike forrige onsdag.
(NTB/NRK)Colombia
- Elleve døde i eksplosjon i Colombia
- 16 døde etter jordskred
- Geriljaleder drept i Colombia
- Advarer mot folkeavstemning
- Tre drept i gruveulykke i Colombia
- Fant over to tonn nedgravd kokain
- – FARC har bånd til Hugo Chávez
- Svenske arrestert som Farc-topp
- 22 gisler satt fri i Colombia
- – Ubåt skulle frakte 8 tonn kokain
- Colombias president sier ja til dop
Nyheter fra verden
The Sun-journalister arrestert - Sammenstøt i libanesisk by
- Afghanske kvinners liv vises i Oslo
- Boko Haram vil forhandle om fred
- Irans unge ser ingen fremtid
- Millioner tvinges til barnearbeid
- Varsler streiker i Egypt lørdag
- Syria-ambassadør med sterke bilder
- Fotball, liv og død i Egypt
- – Vi vil aldri anerkjenne Israel
Neste sending: Urix
Urix
NRK2, mandag 13.2. kl. 22.10 | Legg i kalender[?]Utenriksmagasin med intervjuer, reportasjer og kommentarer. Programleder: Christian Borch
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/urix.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: urix@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.
Neste sending: Verden på lørdag
Nettradio
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/verden_paa_loerdag.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Kontakt
E-post: vpl@nrk.no
Telefon: 23048000
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

