Putin trekker seg fra våpenavtale

Vladimir Putin
Foto:Pool/Scanpix/ReutersVladimir Putin varsler at Russland trekker seg ut av CFE-avtalen, som begrenser antallet konvensjonelle våpen i Europa.
Publisert 14.07.2007 11:04. Oppdatert 14.07.2007 17:06.
- Skriv ut
Den russiske presidenten undertegnet lørdag et dekret som innebærer at Russland ikke lenger er forpliktet til å overholde CFE-avtalen fra 1992.
Han begrunner beslutningen med at det nå foreligger en «ekstraordinær situasjon» som påvirker Russlands sikkerhet.
Putin sier dette har gjort det nødvendig å sette i verk umiddelbare tiltak.
«- Denne avtalen har betydd mer for Norge enn for mange av våre allierte.»
John Kristen Skogan
CFE-avtalen
- CFE-avtalen regnes som en hjørnestein i Europas sikkerhet og stabilitet. Den har vært med på å redusere spenningsnivået og faren for våpenkappløp og i tillegg bidratt til tillitsbygging.
- Avtalen ble undertegnet i 1990 av NATO og Warszawapakt-landene og omfatter store våpenreduksjoner. Avtalen heter The Treaty on Conventional Armed Forces in Europe – forkortet CFE.
- Siden avtalen trådde i kraft er 60.000 stridsvogner, militære kjøretøyer, krigsfly, helikoptre og artillerienheter blitt ødelagt eller demontert. De samlede militære styrkene i området som omfattes av CFE, er redusert fra 5,7 millioner til under 3 millioner mann. Nedrustningen er blitt overvåket gjennom et system med gjennsidige inspeksjoner.
- Et problem ved gjennomføringen av CFE var at Sovjetunionen og Warszawapakten gikk i graven året etter at avtalen var undertegnet.
- I 1999 ble det på toppmøtet til Organisasjonen for sikkerhet og samarbeid i Eruopa (OSSE) i Istanbul inngått en ny avtale som var tilpasset det nye politiske landskapet i Europa, spesielt Sovjetunionens oppløsning og Tysklands samling.
- Men denne nye avtalen trer først i kraft når alle deltakerlandene har ratifisert den. Til nå er den bare ratifisert av fire land, blant dem Russland.
- NATO-landene har betinget sin ratifisering av at russiske styrker trekkes ut av Moldova og Georgia.
- 14. juli 2007 trakk Russland seg midlertidig fra CFE-samarbeidet.
(NTB)
Men dette innebærer ikke at vi har lukket dørene for dialog, heter det i en uttalelse fra det russiske utenriksdepartementet.
Avtalen regnes som en av de viktigste etter den kalde krigen i Europa, ifølge AFP.
UD beklager brudd
Utenriksdepartementet beklager at Russland har trukket seg fra CFE-avtalen.
- En særlig verdi ved CFE-avtalen var at den bidro til større åpenhet mellom landene. Det vil være meget negativt om denne åpenheten nå opphører, uttaler Støre i en pressemelding fra UD.
Norge deltok på en ekstraordinær konferanse med CFE-landene i Wien forrige måned, men samtalene førte ikke frem.
- Vi synes det er meget beklagelig at Russland har varslet at de vil iverksette et moratorium på CFE-avtalen etter utløpet av fristen 12. desember, sier statssekretær Liv Monica Stubholt i UD.
Hun mener det fortsatt er håp om å få Russland til å snu i saken.
- Vi må drøfte de nye sikkerhetspolitiske utfordringene i Europa med Russland i en NATO-kontekst. Det kan bidra til at Russland kan velge ikke å bringe avtalen til opphør, sier Stubholt.
Betyr mer for Norge
- Denne avtalen har betydd mer for Norge enn for mange av våre allierte, sier John Kristen Skogan til NRK. Han er forsker ved Norsk utenrikspolitisk institutt (NUPI).
Han sier inspeksjonsordningene som ligger i CFE-avtalen opphører, og dette har betydning for forholdet mellom Norge og Russland.
- Rent generelt er dette også alvorlig fordi hvis Russland mener alvor med å trekke seg fra avtalen, har dette betydning for klimaet mellom øst og vest, sier Skogan.
Gamle trusler virkeliggjort
CFE-avtalen avgrenser hvor mange stridsvogner, pansrede kjøretøy og hvor mye artilleri russerne kan plassere mellom atlanterhavskysten og Uralfjellene.
Russland har flere ganger truet med å trekke seg fra avtalen.
Den russiske regjeringen har dessuten kritisert vestlige land for ikke å ha ratifisert en modifisert versjon av avtalen som ble undertegnet i 1999.
(NTB, AFP, Reuters, NRK)Lyd og video
Russland
- Russland og USA nær en avtale
- Mannen som endret Sovjet og verden
- To døde etter saunabesøk
- Stalin skal pryde Moskvas gater
- Russiske soldater dør utenfor strid
- Verdens lengste togtur på nettet
- Mannedag i Russland
- Russland: Nato bryter med FN
- Russisk militærbase skaper surhet
- Flere blir styrtrike i Russland
- Russisk satellitt oppløst


