21.11.2009

Sex-info gir færre aborter

Antallet aborter henger nøye sammen med hvilken seksualundervisning som gis de unge, viser nordisk forskning.

Det er lektor Lisbeth Knudsen ved Ålborg universitet som sier at abort-tallet henger nøye sammen med hvor god sex-informasjonen er på skolene, melder Danmarks Radio.

Hun la fram den nyeste nordiske forskningen omkring dette på en konferanse i Christiansborg i dag.

Undersøkelsen viser blant annet at det ble flere aborter i Finland da myndighetene skar ned på seksualundervisningen.

Adferdsendring

- Tanken bak all opplysningsvirksomhet er at jo mer viten man får om et emne, desto større er sjansen for at man endrer sin adferd, sier Knudsen.

Fredag er det 30 år siden danskene fikk loven om fri abort, og i løpet av årene har antallet aborter falt kraftig. I dag foretas 15.000 aborter årlig i Danmark, mens tallet var 27.900 i 1973.

(NRK)
Siste utenriksnyheter

Neste sending: Urix

Urix

NRK2, torsdag 26.11. kl. 21.25 | Legg i kalender[?]

Utanriksmagasin frå nyheitsredaksjonen. Programleiar: Gunnar Myklebust.

Flere sendinger

Podkast

http://podkast.nrk.no/program/urix.rss

Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!

Kontakt

E-post: urix@nrk.no

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

Neste sending: Verden på lørdag

Verden på lørdag

NRK P2, lørdag 21.11. kl. 11.03 | Legg i kalender[?]

Flere sendinger

Podkast

http://podkast.nrk.no/program/verden_paa_loerdag.rss

Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!

Kontakt

Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

Ansvarlig redaktør Hans-Tore Bjerkaas - Opphavsrett NRK © 2009 - Kontakt NRK