– Politiberedskapen har ikke blitt bedre etter Gjørv-rapporten
VIDEO: – Politiberedskapen har ikke blitt bedre etter 22. juli-rapporten.
Av landets 27 politidistrikt svarer 21 at de ikke står bedre rustet til å takle en stor hendelse i dag, over ett år etter terrorhandlingene 22. juli i fjor.
Publisert 01.10.2012 18:57.
- Skriv ut
Gjørv-kommisjonen leverte en knusende dom over politiberedskapen etter terrorangrepene mot regjeringskvartalet og Utøya 22. juli i fjor. Spørsmål til de tillitsvalgte ved landets politidistrikter viser at ved 21 av de 27 distrikter har ikke situasjonen blitt noe bedre.
Verre i fem distrikt

Politibetjent Eystein Håkonsund kan fortelle om en skarp utrykning på 21 mil.
Foto: Roy Pettersen/NRKVed fem av politidistriktene, Helgeland, Nordmøre og Romsdal, Sør-Trøndelag, Øst-Finnmark og Asker og Bærum, får vi til svar at situasjonen har blitt verre. Og det uten å spørre direkte om det.
Sør-Trøndelag er ett av politidistriktene der de tillitsvalgte mener at situasjonen har blitt verre. Politibetjent Eystein Håkonsund ved Røros lensmannskontor kjenner det på kroppen.
Patruljene her skal dekke opp et stort område i Sør-Trøndelag politidistrikt. Beredskapen på kveld og natt er to personer, og når det skjer noe i Oppdal, nesten to timer unna, kan det bli lenge å vente.
LES OGSÅ: - Systemet er tro mot seg selv
LES OGSÅ: Solberg: - Beredskapen er svekket
21 mils skarp utrykning

– Vi må få felles regler for væpning, sier Kjetil Rekdal i Politiets Fellesforbund i Hordaland.
NRK– Vi har eksempel på at en patrulje fra Røros har hatt væpna utrykning til et oppdrag 21 mil unna. En psykotisk mann sto på et hyttetak med våpen, og da blir det lenge å vente, sier Eystein Håkonsund.
Røros er et tilfeldig eksempel på lang responstid i distriktene.
Leder for Politiets Fellesforbund i Hordaland, Kjetil Rekdal, tror ikke publikum har et riktig bilde av beredskapen. Den er dårligere enn folk tror, sier han.
LES OGSÅ: Killengren enig med Gjørv-rapporten
LES OGSÅ: Mæland trekker seg fra stillingen
Ulik våpenpraksis
I Bergen har de våpen lagret i bilene, men i kommunene rundt byen må de innom et kontor for å kunne gå i skarpe oppdrag. Kjetil Rekdal sier de har et ønske om å få innført våpen i alle utrykningsbiler.

Nicolai backe-Henden etterlyser bedre datautstyr i patruljebilene.
Foto: Roy Pettersen/NRKDermed er det tilfeldig fra distrikt til distrikt hvordan politimestrene har lagt opp tilgangen til våpen. Rekdal mener dette skyldes sendrektighet fra Politidirektoratets side.
I Asker og Bærum politidistrikt, som er nabodistrikt til Nordre Buskerud, distriktet som har ansvaret for Utøya, opplever de også mangler. Politibetjent Nicolai Backe-Henden peker blant annet på at de ikke har et skikkelig fungerende datasystem.
LES OGSÅ: Flere svakheter hos Oslo-politiet
Skriftlige ordrer
– Det hadde vært til stor hjelp å ha hatt et datasystem i bilene der vi kunne motta skriftlige ordrer eller som kunne overføre bilder, sier Baacke-Henden. Han mener det villa spart mye tid for politifolkene på patrulje, ved at de ville sluppet å måtte be om staving av navn, for eksempel.

– Ingenting har skjedd etter 22. juli, sier Marius Bækkevar, leder for Politiets Fellesforbund i Asker og Bærum.
Foto: Roy Pettersen/NRKLeder i Politiets Fellesforbund i Asker og Bærum, Marius Bækkevar, viser til at Asker og Bærum har digitalt samband, mens nabodistriktet Nordre Buskerud bruker et analogt samband. Dermed kan de ikke kommunisere med hverandre gjennom politisambandet.
Han mener Asker og Bærum burde få innmontert analogt utstyr ved siden av det digitale i sine patruljebilder, slik at de kan kommunisere med nabodistriktet.
– Kopiert opp Gjørv-rapporten på nytt
Asker og Bærum, Hordaland og Sør-Trøndelag er bare tre eksempler på hvor lite som faktisk har skjedd etter 22. juli.
– Hvis 22. juli hadde skjedd nå, kunne vi bare ha kopiert opp Gjørv-rapporten på nytt. Ingenting har endret seg, sier Bækkevar.
Les
22. juli-kommisjonen
- Regjeringa følger ikke alle råd
- PST-tilsett kritisk til terrorplan
- – Repetisjoner fra regjeringen
- Gir 109 mill. ekstra til beredskap
- Dette forventer opposisjonen
- Dette har Faremo lovet å svare på
- Lundteigen kritiserer opposisjonen
- – AUFs innsats var heltemodig
- Historisk debatt i Stortinget
- Kritiseres av alle partier
- Gjørv reagerer på innblanding
Politi og kriminalitet
- Færre anmeldelser på Grønland
- Flest fra Oslo vil bli politi
- Kan slå sammen politidistrikter
- UP får våpen i bilene
- Slår sammen to politiregioner
- 80 ubemannede grenseoverganger
- Krever narkostyrking av politiet
- Tror metamfetamin lages i Norge
- Tok trenddop – nå advarer hun andre
- Trenddop fører til hjerteinfarkt
- Dette er smuglartrendene
Innenriks
Ødeleggelsene etter tornadoen i Oklahoma
- Opptøyer i Stockholm
- Tidligere idrettsutøver voldsdømt
- To uker fengsel for drapsiktelse
- – Liket kan ha blitt fraktet langt
- Rumener siktet for drap i Skien
- –Arbeidsdagen i dag blir spesiell
- Frps ti krav overfor Høyre
- Har funnet det siste vitnet
- Får eksperthjelp før eksamen
- Jensen anerkjenner klimaendringer
- Avviser at mobilstråling er farlig
- – Han var en bauta
- Storflom i Edland i Vinje
- Fare for storflom i Sør-Norge
- Riksrevisjonen refser Halvorsen
- Diesellekkasje fra båt i Trondheim
- Mann pågrepet med automatvåpen
- Pågrepet i væpnet aksjon i Skien
- Vurderer nedlegging av flere ruter

