Mæland trekker seg fra stillingen

Politidirektør Øystein Mæland ble ansatt like før terrorangrepet 22. juli.
Foto: Øyvind Bye Skille/NRKPolitidirektør Øystein Mæland stoler ikke på at Grete Faremo har tillit til ham, og trekker seg derfor med øyeblikkelig virkning.
Publisert 16.08.2012 21:35. Oppdatert 16.08.2012 23:03.
- Kommentarer
- Skriv ut
Dette bekreftet justisminister Grete Faremo under Debatten på NRK1 i kveld.
– Jeg kan nå opplyse at Øystein Mæland fratrer fra sin stilling. Den opplysningen har jeg nettop fått. Den spesielle situasjonen som oppsto gjorde at jeg etter en toalvurdering så at jeg ikke var habil i denne saken. Etter det har jeg ikke snakket med Mæland, sa Faremo under partilederdebatten i Arendal.
- Kyrre Nakkim: – Avgangen vil hjelpe regjeringen
Ønsket å fortsette
Politidirektør Øystein Mæland sier at årsaken til avgangen er at Faremo og andre politikere ikke har vært klare nok på om han har tillit.
– Tillit fra justisministeren er selvsagt avgjørende for at jeg kan bli værende i min stilling. Når statsråden og andre politikere ikke utvetydig har kunnet klargjøre dette, gjør det det umulig for meg å gå videre med dette arbeidet. Jeg har derfor besluttet å trekke meg fra min stilling, skriver Mæland.
- LES OGSÅ: Faremo stiller tøffere krav
I brevet uttrykker Mæland at han gjerne skulle fortsatt i stillingen, og trekker fram at han opplever god tillit fra landets politisjefer.
Fakta om Øystein Mæland
- Øystein Mæland ble født 26. mars 1960 i Rjukan.
- Han har medisinsk embetseksamen fra 1986. Han ble godkjent som spesialist i psykiatri i 2000.
-
Han har vært overlege ved klinikk for psykiatri ved Aker
sykehus og fengselslege ved Ullersmo landsfengsel. -
Han kommer til Politidirektoratet fra stillingen som
klinikkleder for psykisk helse og avhengighet ved Oslo
universitetssykehus. - Mæland var statssekretær for justisministrene Grete Faremo, Anne Holt og Gerd-Liv Valla i perioden 1994-1997. Fra 2000 til 2001 var han statssekretær for Hanne Harlem.
- Han har også vært politisk rådgiver i Utenriksdepartementet og i Olje- og energidepartementet.
- Han var sentralstyremedlem i AUF 1983 til 1989. 2005 til 2007 var han leder av Oslo Arbeidersamfunn.
Kilde: NTB
– Jeg har vært klar for å påta meg ansvaret med å lede arbeidet med å forbedre norsk politi, og opplevde også en sterk støtte fra landets politisjefer i dag.
Øystein Mæland sier gjennom sin kommunikasjonsrådgiver at han ikke vil svare på spørsmål til pressen i kveld.
Like før ble det kjent at justisministeren erklærte seg inhabil i forhold knyttet til politidirektøren, fordi de tidligere har jobbet tett sammen.
Hardt vær
Politidirektøren har vært i hardt vær etter at den knusende 22. julirapporten kom på mandag. Ikke bare avslørte rapporten store mangler i politiets innsats 22. juli, men også store feil i politiets egen evalueringsrapport som kom i mars.
Mæland uttalte først på Dagsrevyen at forskjellene mellom rapportene skyldtes at politiet ikke hadde tilgang til GPS-data som kunne bevise politiets lokasjon 22. juli. Dette viste seg å ikke stemme, og han måtte beklage uttalelsene det dagen etter.
– Jeg tror Mæland har opptrådt klokt. Han var ansatt i 14 dager før 22. juli. Den jobben han skulle gå i gang med nå var en helt annen en når han startet i stillingen, sier partileder i KrF, Knut Arild Hareide.
Eneste søker
Siv Jensen mener Gjørv-rapporten tilsier at en avgang er naturlig.
– Mæland får svare for sin egen avgang. Men jeg tror det er avgjørende for regjeringens tillit at noen tar ansvar og går av. 22. julikommisjonens rapport er knusende i forhold til ledelse, sier Jensen.
Øystein Mæland ble utnevnt som politidirektør i mai i fjor, og ansatt i en stilling som egentlig ikke hadde noen søkere.
Mæland ble håndplukket av regjeringen til jobben og kom som leder fra Ullevål sykehus, ikke politileder.
22. juli-kommisjonen
- Regjeringa følger ikke alle råd
- PST-tilsett kritisk til terrorplan
- – Repetisjoner fra regjeringen
- Gir 109 mill. ekstra til beredskap
- Dette forventer opposisjonen
- Dette har Faremo lovet å svare på
- Lundteigen kritiserer opposisjonen
- – AUFs innsats var heltemodig
- Historisk debatt i Stortinget
- Kritiseres av alle partier
- Gjørv reagerer på innblanding
Innenriks
Én av fire Frp-velgere går til H - Evakueres som følge av flommen
- NSB klarer ikke skaffe transport
- Tok farvel med Jo Benkow
- Historier fra tornadoens etterdønninger
- NSB ber folk om å jobbe hjemmefra
- Mye nedbør gir ikke billig strøm
- Sandberg ønsker nyvalg velkommen
- Ødeleggelsene etter tornadoen i Oklahoma
- Opptøyer i Stockholm
- Tidligere idrettsutøver voldsdømt
- To uker fengsel for drapsiktelse
- – Liket kan ha blitt fraktet langt
- Rumener siktet for drap i Skien
- –Arbeidsdagen i dag blir spesiell
- Frps ti krav overfor Høyre
- Har funnet det siste vitnet
- Får eksperthjelp før eksamen
- Jensen anerkjenner klimaendringer
- Avviser at mobilstråling er farlig

