– Mangler Stoltenberg empati?

Statsminister Jens Stoltenberg måtte svare på spørsmål om sin egen empati i Stortinget onsdag.
Foto: Varfjell, Fredrik/NTB scanpixHøyres Elisabeth Aspaker lurer på om statsminister Jens Stoltenberg (Ap) mangler empati og er en fare for samfunnsfellesskapet.
Publisert 16.05.2012 12:05.
- Skriv ut
I Stortingets spørretime onsdag tok hun opp uttalelser fra kunnskapsminister Kristin Halvorsen (SV). I Politisk kvarter på NRK trakk hun fram rosetoget etter 22. juli som et eksempel på hva fellesskolen bidrar til i Norge.

HØyres Elisabeth Aspaker stilte spørsmål om statsministerens empati.
Foto: Tonje Grimstad/NRK– Mener Halvorsen at statsministeren er mindre empatisk, sosialt opptatt og en fare for samfunnsfellesskapet ettersom han gikk på privatskole, ville Aspaker vite.
Statsministeren humret over spørsmålet og kalte det «interessant».
– Jeg tror hun noen ganger har ment at jeg har manglet empati, men det skyldes nok LO-skolen og ikke Steinerskolen, sa Stoltenberg, som la til at Aspaker tolket Halvorsen i verste mening.
Kunnskapsministeren forsøkte selv å klargjøre sine uttalelser på Facebook tirsdag:
«Jeg mener ikke at privatisering av skolen automatisk vil føre til at man ikke vil reagere med rosetog mot evt grusomheter i framtida, eller at det ikke deltok folk som hadde gått på privatskole i rosetog. Men jeg mener at en felles skole er viktig for at alle skal ha like muligheter og for at fellesskapet skal stå sterkt også i framtida.
(NTB)Innenriks
Sa opp IA - senket sykefraværet - Ber Giske fortelje alt
- Flest vil ha Erna som statsminister
- Venter i månedsvis på kreftsvar
- Utval feller hard dom over politiet
- Reddet baby fra glovarm bil
- Flere innvandrere uttransportert
- Siri Kalvig trekker seg fra styret
- Hundretusener demonstrerer i Brasil
- Unni Steinsmo blir Kings Bay-leder
- Nei til fattigdomsforslag
- Ny rapport kritiserer politiet
- Strøm-Erichsen publiserte nye svar

