Øystein Mæland ny politidirektør

Nyutnevnt politidirektør Øystein Mæland ville ikke komme med noen programerklæring da han møtte pressen fredag.
Foto: Solum, Stian Lysberg/SCANPIXØystein Mæland (51) ble i statsråd fredag utnevnt til ny direktør i Politidirektoratet etter Ingelin Killengreen.
Publisert 27.05.2011 11:40. Oppdatert 27.05.2011 15:18.
- Skriv ut
– Med Øystein Mæland har vi fått en sterk og klar leder med bred erfaring og svært god kunnskap om politi- og lensmannsetaten. Regjeringen skal i løpet av denne perioden gjennomføre et arbeid for å få mer politikraft ut av de til enhver tid tilgjengelige ressurser. Mæland vil som politidirektør spille en nøkkelrolle i å omsette dette arbeidet i praksis, sier justisminister Knut Storberget (Ap).
Øystein Mæland er født i Rjukan i Telemark. Han er utdannet lege og ble godkjent som spesialist i psykiatri i 2000. Han har dessuten grunnfag i kriminologi.
Undertegnet Schengen-avtalen
Som arbeiderpartipolitiker har Øystein Mæland vært statssekretær i Justisdepartementet og politisk rådgiver i både Utenriksdepartementet og Olje- og energidepartementet.
Han kommer fra stillingen som klinikkleder ved Klinikk for psykisk helse og avhengighet ved Oslo universitetssykehus.
Som statssekretær i Justisdepartementet undertegnet han Schengen-avtalen på vegne av Norge like før jul i 1996. At det ble ham og ikke justisminister Anne Holt som signerte, skyldtes at Holt ble syk og måtte ta flyet hjem få timer før seremonien.
Dermed vil Mæland i årene som kommer selv få førstehåndserfaring med de problematiske sidene ved avtalen som han festet sitt navn til.
Mæland var en av to søkere til stillingen som politidirektør, og den de fleste eksperter holdt som favoritt. Leder Arne Johannessen i Politiets Fellesforbund sa til NRK forrige uke at valget av Mæland er spennende og noe uventet.
– Han har en spennende bakgrunn fordi han verken er jurist eller politiutdannet. Han har politisk erfaring og ledererfaring, men også gode menneskelige egenskaper som er viktige i rollen. Jeg kjenner ham fra da han var statssekretær, og vi hadde et godt forhold, sier Johannessen.
Frp kritisk
Fremskrittspartiets nestleder Per Sandberg mente på sin side at Arbeiderpartiet nok en gang premierer sine egne med en toppstilling i embetsverket.
– Jeg frykter at mange ikke søker fordi de vet at muligheten til å få slike jobber er mindre om man ikke har partiboka i orden, sa Sandberg, som understreket at Mæland nok var den beste av de to kandidatene som hadde søkt.
– Men nok en gang ser vi at man ikke får søkere til stillinger når ansettelsesprosess og utnevnelse skjer politisk. Det er dette Arbeiderpartiet er så gode til, sier Frp-toppen.
Storberget avviser at Mælands bakgrunn som Arbeiderparti-politiker har hatt noen betydning for valget.
– Vi har brukt et rekrutteringsbyråkrati i arbeidet med å finne en ny politidirektør. Jeg har ikke hatt noen kontakt med Mæland på forhånd. At noen har politisk erfaring, bør ikke være diskriminerende. Vi plukker ikke ut våre egne, slår Storberget fast overfor NTB.
Ingelin Killengreen (63) hadde vært politidirektør siden 2000 da hun i februar i år ble utnevnt til departementsråd i Fornyings-, administrasjons- og kirkedepartementet (FAD).
Fakta om Øystein Mæland
- Øystein Mæland ble født 26. mars 1960 i Rjukan.
- Han har medisinsk embetseksamen fra 1986. Han ble godkjent som spesialist i psykiatri i 2000.
-
Han har vært overlege ved klinikk for psykiatri ved Aker
sykehus og fengselslege ved Ullersmo landsfengsel. -
Han kommer til Politidirektoratet fra stillingen som
klinikkleder for psykisk helse og avhengighet ved Oslo
universitetssykehus. - Mæland var statssekretær for justisministrene Grete Faremo, Anne Holt og Gerd-Liv Valla i perioden 1994-1997. Fra 2000 til 2001 var han statssekretær for Hanne Harlem.
- Han har også vært politisk rådgiver i Utenriksdepartementet og i Olje- og energidepartementet.
- Han var sentralstyremedlem i AUF 1983 til 1989. 2005 til 2007 var han leder av Oslo Arbeidersamfunn.
Kilde: NTB
Politi og kriminalitet
- Forslår å legge ned utlendingsenhet
- Ny rapport kritiserer politiet
- Slutter å svare om Du spør for mye
- Arne Johannessen går av
- Færre anmeldelser på Grønland
- Flest fra Oslo vil bli politi
- Kan slå sammen politidistrikter
- UP får våpen i bilene
- Slår sammen to politiregioner
- 80 ubemannede grenseoverganger
- Krever narkostyrking av politiet
Innenriks
- Se Stoltenbergs pressekonferanse
- Nye bevis i kampfiksingssaken
- Holmås, Borch og Sandberg i reality
- Elevar vil føra lærar-fråvêr
- Gjensidige spionerte på egne kunder
- Forslår å legge ned utlendingsenhet
- Lettet over vaksine-dom
- Khalid Skah pågrepet i Paris
- Meiner KS er del av «korstog»
- Stoltenberg måtte opereres
- Vil ned fra 27 til 6 politidistrikt

