Mener regjeringen bryter småkraft-løfte

Fremskrittspartiet mener regjeringen svikter dem som har investert i småkraftverk
Foto: Eva Sleire/NRKFremskrittspartiet mener regjeringen begår løftebrudd når ikke alle tidligere investeringer i småkraftverk omfattes av ordningen med grønne sertifikater.
Publisert 10.03.2010 13:07. Oppdatert 10.03.2010 20:31.
- Skriv ut
– Jeg er sjelden blitt så provosert i stortingssalen som jeg ble i dag. Olje- og energiministeren står rett og slett og lyver når han påstår at det ikke er begått løftebrudd, sier Frps Ketil Solvik-Olsen til NTB.
Grønne sertifkater
- Et marked for elsertifikater, eller grønne sertifikater, vil fungere slik at produsenter av fornybar elektrisitet tildeles sertifikater tilsvarende energimengden de produserer.
- I tillegg kan myndighetene kreve at alle som kjøper strøm også må kjøpe en viss mengde sertifikater.
- Det oppstår da en etterspørsel etter sertifikatene, og de vil få en pris. Dette gir en ekstra inntekt til produsenter av fornybar elektrisitet.
- Sverige har hatt grønne sertifikater siden 2003.
- De siste årene har verdien av grønne sertifikater ligget på 25 øre per kW/h.
- Kjøp av sertifikater kan også være frivillig. Da vil prisen på sertifikatene være avhengig av individuelle preferanser, skriver regjeringen på sine nettsider.
Det var i den muntlige spørretimen at Solvik-Olsen tok opp situasjonen for dem som investerte i småkraftverk før ordningen med grønne sertifikater kom på plass i november i fjor. Han viste til at en samlet energi- og miljøkomité i 2004 slo fast at alle som investerer i ny fornybar energi fra og med 1. januar 2004 og som ellers vil bli tilkjent grønt sertifikat, får det.
- LES OGSÅ: – Løftebrudd om vindkraft
- LES OGSÅ: Småkraftprodusenter: Vi er sviktet
Men regjeringens overgangsordning gjelder kun kraftverk med byggestart etter 7. september 2009 og tidligere kraftverk med installert effekt under 1 MW.
– Dette innebærer at investeringene til småkraftverk som har installert effekt mellom 1 og 10 MW, gjort mellom 2004 og 2009, ikke omfattes av ordningen. Mange har god grunn til å føle seg lurt, sier Solvik-Olsen.
- LES OGSÅ: Kan bli en kraftsuksess
Olje- og energiminister Terje Riis-Johansen (Sp) avviser at det er begått løftebrudd og viser til at ordningen med grønne sertifikater som ble inngått i fjor, er en annen ordning enn den som opprinnelig var forutsatt.
(NTB)Innenriks
Dødsulykke i Tønsberg blir gransket - Stabilt for elever etter bilulykke
- Oppretter krisesenter i regjeringen
- – 19-åring truet ambulansesjåfør
- Kartlegger overvåking av ansatte
- Politiet merket 22. juli-bilder
- Amnesty ber Norge legge Syria-press
- – Kan være flere lekkasjer
- USA etterlyser norske oljearvinger
- All stans forbudt bak Stortinget
- Brøset Regionale Tryggingsavdeling
- Difor må observasjonen skje på Ila
- - Forferdelege forhold i Kinshasa
- Mener bistandsadvokat lekker
- Antyder Kina-boikott av Norge
- Breivik tvangsinnlegges på Ila
- Beslaga hasj verdt syv millioner
- Flere med silikon begår selvmord
- Ringsaker-lærer må gå på dagen
- Sliter med ekstremt kattehold
Neste sending: Dagsnytt
Nettradio
- Dagsnytt med værmelding (11.02.12 08:00)
- Dagsnytt med værmelding (11.02.12 06:00)
- Dagsnytt med værmelding (11.02.12 06:00)
- Dagsnytt med værmelding (11.02.12 06:00)
- Dagsnytt med værmelding (11.02.12 00:00)
- Dagsnytt med værmelding (11.02.12 00:00)
- Dagsnytt med værmelding (10.02.12 22:00)
- Dagsnytt med værmelding (10.02.12 22:00)
- Dagsnytt atten (10.02.12 18:03)
- Dagsnytt med værmelding (10.02.12 00:00)
- Flere programmer
Podkast
http://podkast.nrk.no/program/dagsnytt.rss
Med podkast får du programmet som mp3-fil rett til din datamaskin!
Nett-TV
Kontakt
E-post: nyheter@nrk.no
NRK Nyheter, 0340 Oslo
Kontakt NRKs publikumsservice på telefon 815 65 900 eller på e-post info@nrk.no dersom du har tilbakemeldinger eller andre typer henvendelser.

